Slovenské domácnosti musia pre triedu A0 meniť zdroje energie. Plynári upozorňujú na vysoké obstarávacie náklady

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Aj slovenské domácnosti budú musieť postupne vymeniť svoje energetické zdroje, ak chcú vlastniť dom v energetickej triede A0. V nových rodinných domoch energetickej triedy A0 politika energetickej hospodárnosti budov v praxi vedie k núteným inštaláciám zariadení, ktoré majú mesačné náklady porovnateľné s vykurovaním plynom.

Ako upozorňujú plynári, ich obstarávacia cena však je niekoľkonásobne vyššia ako cena moderného plynového kondenzačného kotla. Emisie skleníkových plynov z individuálneho vykurovania rodinných domov, budú pritom po prechode do energetickej triedy A0 zanedbateľné, a to aj keď budú naďalej využívať najmodernejšie plynové zariadenia v podobe nízkoemisných kondenzačných kotlov, ktoré sú navyše pripravené v budúcnosti spaľovať obnoviteľné plyny.

Ušetrených až 23 percent

Moderný kondenzačný kotol dokáže okamžite ušetriť až 23 % spotreby zemného plynu, ak nahradí starší atmosférický plynový kotol.

„Je potrebné si uvedomiť, že pravidlá energetickej hospodárnosti budov jednoznačne umožňujú, aj v nových rodinných domoch energetickej triedy A0, ako hlavný zdroj tepla využívať moderné plynové kondenzačné kotly,“ uviedol prezident Slovenského plynárenského a naftového zväzu Rastislav Ňukovič.

Vzorové projekty rodinných domov

Spoločnosť SPP – distribúcia momentálne pripravuje vzorové projekty rodinných domov a manuál pre projektantov a stavebníkov, ako jednoduchým spôsobom postaviť rodinný dom v energetickej triede A0 využívajúci ako hlavný zdroj tepla moderný plynový kondenzačný kotol.

Dobrou správou pre domácnosti v tomto kontexte môže byť cenový vývoj. Počas zimy pre teplejšie počasie, vysoký stav zásob, dostatok dodávok zemného plynu, najmä vo forme LNG, cena zemného plynu na spotovom trhu klesla v súčasnosti na úroveň 30 eur za megawatthodinu, čo sa pomaly približuje úrovniam pred energetickou krízou. Tento trend by sa mal udržať aj v najbližších rokoch, pričom kontrakty na roky 2027 a 2028 sa momentálne pohybujú pod 30 eurami za megawatthodinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rastislav Ňukovič
Firmy a inštitúcie SPNZ Slovenský plynárenský a naftový zväzSPP Slovenský plynárenský priemysel