ŠPECIÁL: Slovensko je v druhom polčase inštalovania múdrych elektromerov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
IMS ZSE
Ilustračné foto ZSE

Všetky tri distribučné spoločnosti tvrdia, že všetko ide podľa plánu a v súlade s legislatívou.

Slovensko sa nachádza už v druhom polčase montovania inteligentných meracích systémov (IMS). O dva roky by mali mať všetci odberatelia elektriny, ktorí ročne odoberú viac ako štyri megawatthodiny elektriny, vo svojej elektrickej skrinke namiesto starého elektromera inteligentný merač. Ten by im mal poskytnúť nielen komfort, ale aj úsporu.

Podľa plánov

Všetky tri distribučné spoločnosti, ktoré realizujú inštaláciu IMS hlásia, že všetko ide podľa plánu a v súlade s legislatívou. Múdre elektromery by malo mať už takmer 131 tisíc odberateľov. Západoslovenská distribučná (ZSD) stihla do konca minulého roka nainštalovať 33 tisíc inteligentných meradiel, Východoslovenská distribučná (VSD) 45 tisíc a Stredoslovenská distribučná (SSD) (do marca tohto roka známa pod menom Stredoslovenská energetika – Distribúcia – poz. red.) bezmála 53 tisíc.

Plány do budúcna

Montovanie múdrych elektromerov schválila ešte bývalá vláda v roku 2013. Od začiatku roka 2014 sa mohli energetické distribučné spoločnosti pustiť do výmeny starých elektromerov za nové inteligentné meradlá. Podľa vládou schválenej koncepcie, by sa do roku 2020 malo na Slovensku nainštalovať 600 tisíc inteligentných meradiel. Nové elektromery by malo mať 120 tisíc podnikateľov a organizácií a 480 tisíc domácností. .

Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ZSD Michaela Dobošová, západoslovenskí energetici do konca roka 2020 nainštalujú približne 175 tisíc IMS. „Múdrym elektromerom bude do konca roka 2020 vybavených približne 18 % zo všetkých odberných miest,“ dodala Dobošová. Východoslovenská distribučná by mala na svojom území pôsobnosti celkovo nainštalovať spolu približne 100 tisíc inteligentných meradiel do konca roku 2020. „V súčasnosti sme už v polovici a nič nenasvedčuje tomu, žeby bol tento plán ohrozený. Do roku 2016 sme stihli takmer všetky podnikateľské subjekty, teraz sa venujeme najmä domácnostiam,“ povedala pre náš portál hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.

Musia spĺňať podmienky

Hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš upozorňuje, že množstvo nainštalovaných inteligentných elektromerov bude závisieť aj od toho, koľko odberateľov bude spĺňať podmienky vyhlášky. „Z celkového počtu približne 740 tisíc odberných miest aktuálne spĺňa kritériá pre inštaláciu zhruba 120 tisíc odberných miest,“ uviedol Gejdoš s tým, že v tomto roku chcú stredoslovenskí energetici namontovať 25 tisíc IMS.

Žiadne povinnosti

Zákazník nemusí pre inštaláciu múdreho elektromera urobiť nič. Akurát iba pre energetikov zabezpečiť prístup k starému elektromeru. „Naša spoločnosť zákazníka pred samotnou výmenou informuje o tom, kedy k výmene príde,“ uviedla Dobošová. „Spravidla tri týždne pred naplánovanou výmenou kontaktujeme zákazníka, že mu vymeníme meradlo za inteligentné. Je ale ideálne, ak je v čase výmeny doma, aby sme mu osobne mohli vysvetliť funkcionality a výhody IMS. V každom prípade či už doma je, alebo nie zanechávame informačnú brožúru, aby sa zákazník dozvedel viac a mohol IMS naplno využívať vo svoj prospech,“ dodala Danihelová.

Malé nedorozumenia

Energetici sa pri inštalovaní inteligentných meradiel stretli aj s nedorozumeniami zo strany odberateľov. „Počas montáží sa objavili zo strany zákazníkov obavy, ktoré viac vyplývajú ani nie tak zo samotných meradiel, ale skôr z pomýlenej obavy, že takto je možné ich odberné miesto monitorovať s nejakým nekalým úmyslom,“ povedal Gejdoš. Niektorým zákazníkom z kategórie „špekulanti“ prekáža podľa neho inštalácia IMS. „Takéto meradlo totiž zužuje priestor na neoprávnené odbery,“ vysvetlil Gejdoš.

Analýza Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) spred zhruba piatich rokov hovorí o tom, že celý program výmeny starých elektromerov za nové inteligentné, ktorý bude trvať do konca roka 2020, bude stáť zhruba 90 miliónov eur.

Kto to zaplatí?

Dlhodobo nevyriešenou otázkou je, kto múdre elektromery nakoniec zaplatí. Distribučné spoločnosti svorne tvrdia, že výmena elektromera je pre zákazníkov bezplatná. V konečnom dôsledku však výmenu platia všetci užívatelia distribučnej sústavy, čo priznal Gejdoš zo Stredoslovenskej distribučnej. „Stredoslovenská distribučná financuje inštaláciu a ostatné náklady spojené s IMS z vlastných zdrojov, ktoré má k dispozícii ako regulovaný subjekt. V jednoduchosti sa dá povedať, že na tieto náklady sa skladajú všetci užívatelia distribučnej sústavy, vrátane tých, ktorí IMS nemajú,“ uviedol. „Náklady na nasadenie systému na meranie a spracovanie dát IMS sú tvorené nákladmi na obstaranie elektromerov, na ich inštaláciu, nákladmi na odpočtovú dátovú centrálu, na prenos dát a samozrejme z prevádzkových nákladov na chod všetkých spomenutých súčastí systému IMS. Náklady znáša spoločnosť, pre zákazníka je výmena bezplatná,“ dodala Dobošová zo ZSD. Andrea Danihelová od východoslovenských energetikov uviedla, že výmena starého meradla za inteligentné nie je spoplatnená.

Len výhody

Inštalácia IMS je rozdelená do viacerých fáz a odberatelia sú zaradení do štyroch kategórií:

kategória 1 – ročná spotreba min. 15 MWh a súčasne max. rezervovaná kapacita min. 30 kW, resp. 45 A – napr. malí a strední podnikatelia, reštaurácie, školy.

kategória 2 – ročná spotreba min. 4 MWh a súčasne max. rezervovaná kapacita min. 30 kW, resp. 45 A – napr.: malí a strední podnikatelia, reštaurácie, školy.

kategória 3 – ročná spotreba min. 4 MWh a súčasne max. rezervovaná kapacita je menšia ako 30 kW, resp. 45 A – napr.: väčšie rodinné domy, spoločné bytové priestory, prevádzky malých a stredných podnikateľov.

kategória 4 – výrobcovia elektriny, resp. vlastníci nabíjacej stanice pre elektromobily.

Odberatelia elektriny by mali vďaka IMS získať najmä výhody. Distribučné spoločnosti dostávajú od svojich zákazníkov len pozitívne reakcie. „Zákazníci vítajú, že nové moderné technológie sa týkajú aj takej veci, ako je elektromer. Podľa odoziev vieme, že tiež veľmi oceňujú bezplatný prístup k meraným dátam, na základe ktorých môžu upraviť svoj energetický manažment a tak šetriť peniaze za elektrinu. Takisto oceňujú skutočnosť, že si ich môžu vyhľadať z pohodlia domova, je to celkovo jednoduchšie a informačná hodnota dát je oveľa vyššia. Do takej miery, že zákazník si sám môže manažovať svoju spotrebu. Momentálne pracujeme na vývoji mobilnej aplikácie, cez ktorú si môžu zákazníci sledovať svoju krivku spotreby a ďalšie dáta,“ uviedla Danihelová. „So zavedením smart meteringu ponúkame zákazníkom jednoduchý online prístup, vďaka ktorému môžu cielene znižovať svoju spotrebu a následne ušetriť. Systém im poskytne jednoduchý prístup k nameraným hodnotám z predchádzajúceho dňa, na základe ktorého môžu prijímať konkrétne opatrenia na optimalizáciu spotreby elektrickej energie. Zároveň zákazníkom poskytujeme polročné obdobie na úpravu zmluvných hodnôt, ako napr. jalový výkon, rezervovaná kapacita, počas ktorého im neúčtujeme pokuty za prípadné prerušenie zmluvných podmienok,“ dodala Dobošová.

Slabá sledovanosť

Stredoslovenská distribučná zatiaľ neeviduje veľký záujem zo strany odberateľov o sledovanie svojej spotreby elektriny na webovom portáli. „Z približne 50 tisíc odberných miest prejavilo záujem o dáta zatiaľ iba 1 500 odberateľov. Ide prevažne o odberateľov z oblasti priemyslu a podnikania. Bežní odberatelia o tieto dáta neprejavujú špeciálny záujem, im zväčša postačuje faktúra,“ povedal Gejdoš s tým, že IMS môže odberateľom pri ich väčšej angažovanosti priniesť najmä rýchly prístup k informácii o spotrebe elektriny v určitom časovom úseku. „Podrobnejšiu prácu s údajmi však vo väčšine prípadov využívajú už spomínaní veľkoodberatelia,“ upozornil Gejdoš.

Čo ostatní odberatelia?

Nateraz zostáva nezodpovedanou otázkou, ako to bude s inštalovaním múdrych elektromerov aj pre zákazníkov, ktorí majú menšie odbery elektriny. Západoslovenskí energetici sa domnievajú, že pre plné vyhodnotenie výhodnosti IMS pre odberateľov s nižšou ročnou spotrebou ako 4 megawatthodiny je potrebné zohľadniť dlhšie obdobie, ako aj potenciálne nové nastavenie tarifnej politiky. „Táto otázka patrí tvorcom legislatívy. Vyhláška upravuje stav do roku 2020,“ konštatoval Gejdoš zo SSD.

Nad rámec legislatívy

Východoslovenskí energetici však už dnes podľa svojej hovorkyne ponúkajú inštaláciu inteligentných meradiel aj odberateľom s nízkym odberom elektriny. „Zaradili sme túto službu do svojho portfólia. Aj keď je spoplatnená, vo veľkom sa využíva. Predpokladáme, že vývoj sa určite bude uberať smerom k “smart“ riešeniam a budúca ponuka služieb a produktov bude postavená na inteligentných systémoch a dátovej komunikácii,“ uzavrela Danihelová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SSD Stredoslovenská distribučnáVSD Východoslovenská distribučnáZSD Západoslovenská distribučná