Akciový trh USA opäť stúpol na nové rekordné maximá

Obchodovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Shizuo Kambayashi

Americký akciový trh vo štvrtok stúpol na ďalšie rekordné maximá po tom, ako čínske ministerstvo obchodu uviedlo, že Washington a Peking sa dohodli na zrušení ciel, ak sa v rokovaniach bude naďalej dosahovať pokrok. Index S&P 500 si pripísal 0,3 percenta a uzavrel na rekordnej úrovni 3 085,18 bodu. Priemyselný index Dow Jones stúpol o 0,7 percenta na rekordnú hodnotu 27 674,80 bodu.

Technologický Nasdaq uzavrel tesne pod historickým maximom, keďže posilnil o 0,3 percenta na 8 434,52 bodu. Index menších firiem Russell 2000 tiež vzrástol o 0,3 percenta, a to na 1 593,99 bodu.

Dohoda ešte nie je istá

Akciový trh USA smerom nahor viedli predovšetkým technologické firmy. Rast trhu by bol ešte silnejší, ak by sa popoludní neobjavila správa, podľa ktorej americko-čínska obchodná dohoda čelí tvrdému odporu v rámci Bieleho domu. Osoba oboznámená s rokovaniami pre agentúru AP uviedla, že v Bielom dome sa stále uvažuje o tom, ako výrazne zrušiť clá.

Ázijské akciové trhy v piatok väčšinou oslabili pre obavy z toho, že v rámci Bieleho domu sú prejavy nesúhlasu s dohodou. Čínsky index Shanghai Composite klesol o 0,1 percenta a hongkonský Hang Seng oslabil o 0,6 percenta. Hlavný tokijský index Nikkei 225 však stúpol o 0,3 percenta a uzavrel na úrovni 23 391,87 bodu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom