Akciový trh v USA aj v Ázii stúpol, nahor ich potlačilo vyjadrenie Powella o tempe úrokových sadzieb

Akciový trh, Jerome Powell, burzy
Foto: SITA/AP

Americký akciový trh v stredu stúpol. Wall Street nahor potlačilo vyjadrenie šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jeroma Powella, že centrálna banka by mohla začať zmierňovať tempo zvyšovania úrokových sadzieb už v decembri.

„Musíme dosiahnuť rovnováhu v oblasti riadenia rizík. A myslíme si, že spomalenie v tomto bode je dobrý spôsob, ako vyvážiť riziká,“ vyjadril sa v Brookings Institution. Fed výrazne zvyšuje úrokové sadzby v snahe zmierniť infláciu.

Stúpol aj index menších firiem

Index S&P 500 stúpol o 3,1 percenta na 4 080,11 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pripísal 2,2 percenta a uzavrel na úrovni 34 589,77 bodu. Technologický Nasdaq si polepšil o 4,4 percenta na 11 468 bodov. Index menších spoločnosti Russell 2000 sa zvýšil o 2,7 percenta na 1 886,58 bodu.

Povzbudenie pre ázijskú burzu

Powellove tvrdenia povzbudili aj ázijské akciové trhy. Tým pomohli aj znamenia, že by Čína mohla zmeniť svoj prístup k obmedzovaniu šírenia ochorenia COVID-19 väčším sústredením sa na očkovanie.

Index hongkonskej burzy Hang Seng si pripísal 1,4 percenta, čínsky index Shanghai Composite vzrástol o 0,5 percenta, hlavný japonský akciový index Nikkei 225 si polepšil o 0,9 percenta a juhokórejský Kospi stúpol o 0,3 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jerome Powell
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)