Banka HSBC dostala pokutu takmer 64 miliónov libier, nedostatočne predchádzala praniu špinavých peňazí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Banky
HSBC banka Foto: SITA/AP

Britský Úrad pre dohľad nad finančnými trhmi (FCA) uložil banke HSBC pokutu takmer 64 miliónov libier pre nedostatky pri predchádzaní praniu špinavých peňazí.

Úrad dal najväčšej európskej banke pokutu po tom, ako zistil „vážne nedostatky“ automatizovaného systému, ktorý banka používa na monitorovanie stoviek miliónov transakcií mesačne v záujme identifikovania možnej kriminálnej aktivity. Informuje o tom portál news.sky.com.

HSBC podľa finančného regulátora okrem toho nedostatočne kontrolovala presnosť a úplnosť údajov, ktoré sa do monitorovacieho systému vkladajú. Britský peňažný gigant proti zisteniam dohľadu nenamietal a súhlasil s čo najskorším uhradením pokuty. Sankciu mu preto zredukovali z 91 miliónov libier na 63,9 milióna libier.

„Monitorovací systém banky HSBC nebol efektívny dlhé obdobie, hoci sa na tento problém poukazovalo pri mnohých príležitostiach,“ povedal Mark Steward, riaditeľ oddelenia dohľadu nad trhmi v FCA. „Tieto zistenia sú neakceptovateľné a vystavili banku rizikám, ktorým sa dalo predísť,“ dodal.

(1 EUR = 0,84835 GBP)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie HSBC banka