Banky na Slovensku si polepšili, ich polročný zisk vzrástol o takmer 50 percent

NBS
Foto: archívne, SITA/Tomáš Benedikovč.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 31. júla 11:57

Bankový sektor dosiahol v prvom polroku na Slovensku čistý zisk 564,6 mil. eur. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) to znamená medziročný nárast o 46,6 %. Ku koncu júna minulého roka to bol zisk na úrovni 385,1 mil. eur.

Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, stúpli medziročne o 30,2 % na 1,07 mld. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 2,1 % na 381,5 mil. eur.

Nárast spolu s výškou aktív

Bankám napomáha podľa Národnej banky Slovenska aj fakt, že pri zvýšených úrokových sadzbáchsa im darí udržiavať úverový rast. Ten je však už výrazne pomalší, ako to bolo pred rokom. To sa čiastočne podľa centrálnej banky odráža aj v zmiernení rastu príjmov z poplatkov, ktoré spomalili približne na pätinu svojho minuloročného tempa.

Ziskovosť bankového sektora nie je mimoriadna ani nadštandardná. Rastie spolu s výškou aktív, teda spravovaných úverov a zároveň primerane v porovnaní s inými sektormi na Slovensku,“ komentovala výsledky Slovenská banková asociácia.

Banky okolitých štátov podľa asociácie dosahujú vyššiu ziskovosť než slovenský bankový sektor, ktorý teda zaostáva za priemerom v regióne strednej a východnej Európy. „Banky majú zákonom stanovenú povinnosť dosahovať zisk. Ten je nevyhnutnou súčasťou silného a stabilného sektora,“ uviedla banková asociácia.

Dobrovoľný kapitálový vankúš

V minulom roku zisk bánk stúpol o viac ako 14 % na zhruba 832 mil. eur. V roku 2021 zisk bánk vzrástol zhruba o 55 %.

Od začiatku roka 2019 národná banka pozorovala medziročný pokles čistého úrokového výnosu, a teda jeho negatívny príspevok k rastu čistého zisku.Tento trend pokračoval aj v roku 2021, i keď tempo poklesu sa významne znížilo.

V roku 2022 prišla zmena. Po rokoch klesajúcich úrokových marží sa do rastúceho čistého úrokového príjmu začali výrazne premietať zvyšujúce sa úrokové sadzby.

Solventnosť bánk ostáva podľa národnej banky aj naďalej dobrá. Banky si vďaka udržaniu ziskov z minulého roka udržujú aj dobrovoľný kapitálový vankúš. Ten umožňuje financovať ekonomiku a pokryť potenciálne riziká. Ukazovatele likvidity sú na stabilných úrovniach.

Napriek tomu je podľa NBS naďalej potrebné nazerať opatrne na štruktúru financovania bánk. Nárast vkladov klientov je nižší než nárast objemu úverov, napriek jeho spomaľujúcej sa dynamike.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaSBA Slovenská banková asociácia