Banky v januári zarobili viac ako 86 miliónov eur, v medziročnom porovnaní je to nárast o tretinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, Slovensko
Tento článok pre vás načítala AI.

Výnosy z poplatkov

Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) išli medziročne nahor o 18 % na 205,3 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 11,1 % na 65,5 mil. eur.

V tomto roku ziskovosť podľa Slovenskej bankovej asociácie negatívne ovplyvní bankový odvod. Jeho výška sa bude pohybovať okolo sumy 470 mil. eur.

Ide podľa ich vyjadrení o najvyšší bankový odvod v , aj keď slovenský bankový sektor má štvrtú najnižšiu ziskovosť v rámci eurozóny. Zisk bánk je podľa asociácie nevyhnutnou súčasťou silného a stabilného sektora, spolu s kapitálom tvoria hlavný pilier stability a riadneho fungovania.

Nárast zisku

Aj Národná banka Slovenska vníma bankový odvod ako mimoriadnu záťaž pre banky. No zisk by mal podľa nich v najbližších rokoch ostať nad úrovňou z roku 2022.

Vtedy banky dosiahli zisk 833,3 mil. eur. Podľa NBS je pozitívne, že aktuálny návrh počíta s postupným poklesom výšky bankového odvodu.

V minulom roku evidovali banky čistý zisk 1,2 mld. eur pri medziročnom náraste o viac ako 46 %. Nárast zisku bánk podporilo podľa bankovej asociácie zvýšenie základných úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky.

K takmer dvojnásobnému rastu výnosov prispeli najmä úroky z firemných úverov, ktoré pri variabilných sadzbách reagujú na zmenu úrokových sadzieb okamžite. Zvýšenie úrokových sadzieb sa na druhej strane odrazilo aj na raste úrokových nákladov, ktoré sa medziročne zvýšili 5-násobne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaEU Európska úniaNBS Národná banka Slovenska