Deficit verejných financií dosiahol viac ako dve percentá HDP, vplyv naň malo najmä ukončenie vyplácania pandemickej pomoci

Peniaze, štátny rozpočet
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Hospodárenie Slovenska v minulom roku skončilo so schodkom takmer 2,22 mld. eur. Bolo to podľa Štatistického úradu SR o 18,22 mil. eur menej, ako uvádzal prvý výsledok zverejnený v apríli 2023.

Veľmi mierny pokles od odhadu

Deficit tak dosiahol 2,02 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ide podľa úradu o veľmi mierny pokles pôvodného jarného odhadu, ktorý bol na úrovni 2,04 %.

Mínusový výsledok hospodárenia štátu sa tak po aktualizácii medziročne znížil o viac ako polovicu, teda o 2,98 mld. eur. Išlo súčasne o pokles o 3,16 percentuálneho bodu v pomere z hodnoty HDP, v roku 2021 bol deficit 5,18 % HDP.

Z hľadiska štruktúry ústredná štátna správa hospodárila vlani s deficitom 1,89 mld. eur. Medziročne je to pokles takmer o dve tretiny, v roku 2021 to bolo 5,46 mld. eur.

Dlh verenej správy

Miestna samospráva hospodárila s deficitom 412,17 mil. eur, čo je podstatný nárast oproti roku 2021. Fondy sociálneho zabezpečenia síce hospodárili s prebytkom 88 mil. eur, ale v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa jeho hodnota znížila viac ako o dve tretiny.

Dlh verejnej správy vlani dosiahol 63,38 mld. eur, čo bolo na úrovni 57,8 % HDP. Aktuálna hodnota dlhu v porovnaní s jarou hodnotou klesla o 0,81 mil. eur .

Medziročne sa dlh znížil o 2,14 mld. eur. Celková výška dlhu v pomere k HDP klesla o 3,28 bodu, v roku 2021 dlh dosahoval 61,08 % HDP.

Úrad započítal aj aktuálne dianie

V porovnaní s jarným odpočtom úrad zapracoval do národných účtov spresnenia údajov týkajúcich sa akruálnych daní, údajov vyplývajúcich z predložených súvah, pohľadávku v súvislosti s nákupom vojenských zariadení a zmenu pokuty v súvislosti s dovozom textilu.

Celkovo však tieto zmeny významnejšie neovplyvnili deficit alebo dlh sektora verejnej správy za roky 2019 – 2022. Na celkovú výslednú hodnotu deficitu sektora verejnej správy za rok 2022 malo medziročne vplyv, tak ako úrad konštatoval už na jar, najmä ukončenie vyplácania pomoci v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Po ďalších konzultáciách s Eurostatom vklad do kapitálu spoločnosti SPP vo výške 0,5 mld. eur bol zaznamenaný stále ako finančná operácia bez vplyvu na deficit.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EurostatSPP Slovenský plynárenský priemyselŠÚ Štatistický úrad SR