Inflácia môže v najbližšej dobe poskočiť nahor, príčinou podľa analytikov budú geopolitické tlaky aj neistota vo svete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Inflácia
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Miera inflácie v marci výrazne spomalila. Jej medziročná miera dosiahla 2,3 % a medzimesačne rástla o 0,1 %. Ako povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, v rámci čísiel je významná vítaná zmena, keď ceny potravín už nie sú hlavným ťahúňom rastu cien, a to ani na medzimesačnej a ani na medziročnej báze.

Miera inflácie od januára výrazne poklesla v dôsledku vysokej bázy z minulého roka a všeobecného oslabovania inflačných tlakov.

Ceny na slovenských pultoch

Významnú rolu však podľa Horňáka zohrala aj regulácie cien energií, ktoré sú na medziročnej báze dokonca lacnejšie než v minulom roku, hoci výrazne zaostávajú za trhovou úrovňou, čo prináša nemalé náklady štátnemu rozpočtu. Ministerstvo hospodárstva však už priznalo, že od budúceho roka zvolí skôr cestu adresnejšej pomoci než plošného dotovania cien.

Vítanou zmenou je podľa analytika už spomínaný vývoj cien potravín, kde sa dalo pozorovať medzimesačné zlacnenie v šiestich z deviatich kategórií potravín. Po dlhom období poklesu burzových cien potravinových komodít sa tento vývoj začal viac výraznejšie prejavovať aj na slovenských spotrebiteľských pultoch.

„Netreba však zabúdať na tradičné faktory ovplyvňujúce ceny potravín, najmä počasie, ktorého extrémne vplyvy zdvíhajú ceny potravín už dnes,“ upozorňuje Horňák.

V dôsledku týchto faktorov môže skončiť priemerná inflácia v tomto roku podľa neho na úrovni 3 %. Do budúcich mesiacov však už je potrebné rátať aj s možnosťou, že nám medziročná miera inflácie mierne poskočí nahor, keďže bázický efekt už poľavuje a volatilita na trhoch je zvýšená. Dôvodom sú najmä geopolitické tenzie zvyšujúce neistotu vo svete, ktorá sa automaticky premieta do vyšších cien.

Obmedzený priestor pre ďalšie zvoľňovanie

Ako hovorí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, priestor pre ďalšie zvoľňovanie dynamiky medziročného rastu cien je v nasledujúcich mesiacoch už relatívne obmedzený a zatiaľ nepredpokladá, žeby inflácia mohla klesnúť výraznejšie pod 2 %.

„Ďalšie zvoľňovanie inflácie budú brzdiť rastúce mzdy, ktoré sa budú premietať najmä do cien služieb, i zotavujúca sa spotreba, či vyššie spotrebné dane a niektoré poplatky. V druhej polovici roka preto očakávame opätovné jemné zrýchľovanie inflácie,“ povedal Koršňák. Hranicu 3 % by už však inflácia tento rok podľa neho prekročiť nemala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMatej Horňák
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSlovenská sporiteľňaUniCredit Bank