Inflácia na Slovensku má svoj vrchol za sebou, myslia si analytici. Aký bude jej vývoj v tomto roku?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, inflácia, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Tohtoročná inflácia by podľa vyjadrení analytikov mala byť výrazne nižšia, než tomu bolo vlani. Podľa Štatistického úradu SR totiž minuloročná inflácia dosiahla 10,5 %. Bola to štvrtá najvyššia hodnota za 30 rokov, od vzniku SR.

Vývoj inflácie v jednotlivých mesiacoch bol turbulentný. Zatiaľ čo v prvých mesiacoch rast cien osciloval okolo úrovne 15 %, počas roka postupne klesal až na decembrových 5,9 %.

Dotovanie energií odčerpáva zdroje

Slovenská sporiteľňa očakáva, že inflácia v tomto roku spomalí k štyrom percentám. „Avšak v prípade, že sa budú ceny energií vyvíjať v súlade s vyjadreniami vlády a regulačného úradu, môže inflácia skončiť ešte nižšie,“ konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

A hoci má nižšia inflácia nepochybne pozitívne krátkodobé vplyvy, napríklad na rast HDP, hneď druhým dychom treba podľa analytika dodať, že aktuálne dotovanie cien energií je veľmi štedré, nákladné a odčerpáva zdroje z iných oblastí.

V štruktúre rastu cien budú aj v tomto roku podľa Horňáka pretrvávať vplyvy vyšších cien tovarov, najmä potravín.

„Očakávame však aj citeľnejšie tlaky na ceny v službách. Tie sú ovplyvnené nielen predchádzajúcim nárastom cien komodít, ale čelia aj vyšším mzdovým požiadavkám zamestnancov, či nárastu mzdových nákladov zo zákona,“ vysvetľuje Horňák.

Brzdou môžu byť rastúce mzdy

To, že má inflácia svoj vrchol už za sebou, si myslí aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Vo zvoľňovaní dynamiky medziročného rastu bude podľa neho pokračovať aj v tomto roku, najmä v jeho úvode.

„Zmierňovanie medziročnej inflácie bude najmä prvom štvrťroku stále podporovať silný bázicky efekt, inými slovami vysoká porovnávacia základňa z prechádzajúceho roka. Ruku k dielu najskôr pridá i utlmený domáci spotrebný dopyt, či predĺžené dotácie na ceny energií pre domácnosti,“ hovorí analytik.

Aj Koršňák hovorí, že zvoľňovanie inflácie by mohli pribrzďovať rastúce mzdy. „Tie budú brzdiť najmä spomaľovanie inflácie služieb, či vyššie spotrebné dane a niektoré poplatky, či už v réžii štátu alebo samospráv,“ doplnil analytik.

V priemere by podľa prepočtov UniCredit Bank mala inflácia tento rok spomaliť smerom k 3,5 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMatej Horňák
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňaUniCredit Bank