Kto má nárok na príspevok 100 eur od štátu? Rozhodujúci je mesačný príjem domácnosti

Prídavok na deti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 26. apríla, 13:31

Domácnosti, ktorých priemerný mesačný prijem za posledných šesť mesiacov bol najviac vo výške 1,81-násobku životného minima a vlani nedostali od vlády žiadnu inflačnú pomoc, dostanú jednorazový príspevok v sume 100 eur. Ide o domácnosti s priemerným mesačným príjmom do 424 eur.

Jednorazový príspevok

O vyplatenie 100-eurového príspevku bude potrebné požiadať na príslušnom úrade práce a sociálnych vecí. Vyplýva to z nariadenia, ktoré schválila vláda. Nariadením kabinet reaguje na zvýšenú mieru inflácie a vysoký rast cien energií.

„Schválili sme adresnú pomoc pre domácnosti s nízkymi príjmami,“ povedal na tlačovej besede dočasne poverený premiér Eduard Heger. O 100-eurovú pomoc podľa neho budú môcť ľudia požiadať v máji.

Dočasne poverený minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) ešte koncom marca odhadol, že 100-eurová pomoc by sa mohla týkať približne 50-tisíc ľudí.

Upozornil na to, že 50-tisíc domácností tvoria najmä ľudia v hmotnej núdzi s mesačným príjmom do 1,81-násobku životného minima, ktorí napríklad nemajú nezaopatrené dieťa, a preto nemali nárok na zvýšený prídavok na dieťa. Hranica 1,81-násobku životného minima podľa neho predstavuje zadefinovanú hranicu chudoby, resp. ohrozenia chudobou.

„Pomoc vo výške 100 eur im vyplatíme v júni,“ povedal Krajniak.

Dotácia 160 eur  na obedy

Ak však podmienky na poskytnutie 100-eurovej dotácie spĺňa viac členov domácnosti, dotáciu úrad práce a sociálnych vecí vyplatí len raz.

Nariadenie vlády zároveň umožňuje poskytnúť v tomto roku jednorazovú dotáciu na čiastočnú kompenzáciu výdavkov na platenie úhrady za obed a iné jedlo deťom „v školopovinnom veku“, ktoré sa nemôžu zúčastňovať vyučovania na základnej škole a ktorým sa poskytuje sociálna služba v zariadení sociálnych služieb.

Pôjde o dotáciu v sume 160 eur na september až december tohto roka. Týkať sa to bude približne 500 detí.

……………..

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerMilan Krajniak