Kažimír má štyri dobré správy. Jednou je, že ľuďom ostane v peňaženkách viac peňazí (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Kažimír
Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 4. apríla, 10:59

Národná banka Slovenska v rámci svojej najnovšej prognózy ekonomického vývoja krajiny potvrdila trendy, ktoré už konštatovala skôr.

Žiadne dramatické správy

Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii povedal guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír, žiadne dramatické správy sa nekonajú. Vidia pokles inflácie a po dvoch rokoch dvojciferných hodnôt v tomto roku klesne podľa odhadov národnej banky pod tri percentá. Všetky faktory hovoria podľa Kažimíra v prospech znižovania inflácie.

Ďalšou dobrou správou podľa jeho slov je, že ekonomika bude v tomto roku rásť dvakrát rýchlejšie než vlani. Zároveň naďalej vidia silný a stabilný trh práce, avšak tento je čoraz viac závislý od toho, ako úspešne dokáže Slovensko prilákať talent zo zahraničia. A štvrtou dobrou správou podľa Kažimíra je to, že ľuďom ostane viac peňazí v peňaženkách.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Obnova finančných rezerv

Pokles inflácie podľa guvernéra NBS spôsobí, že sa domácnostiam výrazne zlepší kúpyschopnosť. „Očakávame, že dobiehanie straty reálnych príjmov by mal pokračovať aj v ďalších rokoch,“ pokračoval Kažimír.

Finančná situácia domácností sa podľa neho výrazne zlepšuje. Ľudia si po dlhšom čase môžu dovoliť kúpiť viac, avšak zatiaľ tak nerobia „Namiesto nakupovania vidíme po mnohých rokoch snahu obnoviť finančné rezervy. Domácnosti začali významne sporiť,“ doplnil Kažimír.

Rast reálnych miezd

Pri 2,8 % raste inflácie v tomto roku očakáva NBS veľmi silný rast reálnych miezd, a to viac než 4 %. Vlani reálne mzdy aj pre vysokú infláciu klesli o 1,3 %. V nasledujúcich rokoch očakáva centrálna banka infláciu nepatrne vyššie, dôvodom sú ceny energií. No rast reálnych miezd by mal byť stále, nemali nemal by už prísť pokles.

Pri inflácii idú riziká naďalej smerom nahor. Rizikom sú podľa Kažimíra ceny potravín, energií, ako aj rast cien v službách. Pri ekonomickom vývoji vidí Národná banka Slovenska riziko smerom nadol. Kľúčový obchodný partner Slovenska, teda Nemecko, sa borí s veľkými problémami.

Možné zakopnutie

Je teda možné, že príde isté zakopnutie, ktoré sa nedá vylúčiť,“ hovorí Kažimír. Kým v minulom roku teda slovenská ekonomika rástla o 1,1 %, v tomto roku NBS odhaduje rast na úrovni 2,3 %. V budúcom roku by to mal byť rast 3,2 %.

Z pohľadu budúcnosti bude však podľa neho dôležité to, či sa nám podarí investovať dosť politického aj ľudského kapitálu do reforiem. „To je jediná cesta, ktorá nás môže dostať z tzv. pasce stredného príjmu,“ doplnil Kažimír.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Kažimír
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska