Majitelia "jabĺčkových" mobilov sa dočkali, na Slovensku štartuje Apple Pay

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mobil, Apple Pay
Ilustračné foto, zdroj: Mastercard

AKTUALIZÁCIA 11:41 V prvej vlne bude službu ponúkať len niekoľko bánk a spoločností, a to Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, J&T Banka, mBank, Boon, Edenred, Monese, N26 a Revolut.

Slováci sa dočkali spustenia mobilnej platobnej a digitálnej peňaženky od spoločnosti Apple. Od stredy u nás štartujú platby prostredníctvom Apple Pay. Termín sa pritom stále posúval, pôvodne mala služba k nám prísť ešte v marci.

V prvej vlne bude službu ponúkať len niekoľko bánk a spoločností, a to Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, J&T Banka, mBank, Boon, Edenred, Monese, N26 a Revolut. Postupne sa však plánujú pridať aj ďalšie. Majitelia mobilov so systémom Android majú pritom možnosť platiť prostredníctvom Google Pay už od minulého roka.

Čítajte aj:

Napriek tomu, že najväčšia banka na Slovensku, Slovenská sporiteľňa, sa radí skôr k tradičným kamenným bankám, nechce v inováciách zaostávať. „Prinášame mobilné platby cez Apple Pay hneď v deň ich príchodu na Slovensko. Veríme, že moderné Slovensko potrebuje čo najdostupnejšie digitálne služby,“ povedal člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za retailové bankovníctvo Zdeněk Románek. Zároveň dodal, že k už existujúcej službe Google Pay plánuje neskôr spustiť aj Fitbit Pay a Garmin Pay.

Spoločnosť Endered, ktorá pôsobí v oblasti platobných riešení, uviedla, že držitelia stravovacích kariet Ticket Restaurant budú môcť za obed zaplatiť bezkontaktne iPhonom alebo hodinkami. „Môžete si zabudnúť svoju kartu, ale svoj telefón nikdy nezabudnete,“ skonštatoval generálny riaditeľ Endered Slovakia Cyrille Favel. Zároveň dodal, že služba Apple Pay je ďalším krokom komplexnej stratégie digitalizácie spoločnosti.

Bezkontaktná evolúcia

Službu Apple Pay priniesli platobné kartové spoločnosti Mastercard a Visa v spolupráci so svojimi partnermi. „Európa určuje cestu bezkontaktnej evolúcie, pretože viac ako jedna z dvoch transakcií je bezkontaktných. Táto platobná metóda ponúka rýchlosť a pohodlie, ale tiež ukazuje nadšenie európskych spotrebiteľov pre nové technológie, ako napríklad Apple Pay,“ povedal riaditeľ rozvoja produktov a inovácií Mastercard pre Slovensko, Českú republiku a Rakúsko Luděk Slouka.

„S Apple Pay a bezpečnosťou tokenizačnej služby môžu Slováci platiť svojimi iPhonmi a Apple hodinkami tým istým spôsobom, ako pri platbách so svojimi debetnými či kreditnými kartami, avšak bez odhalenia údajov o účte, poskytujúc im ešte väčšie pohodlie a bezpečie,“ dodáva riaditeľ Visa pre Slovensko a Českú republiku Marcel Gajdoš.

Banky majú záujem

Napriek veľkosti projektu a nákladom spojeným s implementáciou a prevádzkou služby Apple Pay majú banky záujem naštartovať poskytovanie uvedenej služby. Jeden z dôvodov je aj ten, že majitelia telefónov iPhone, majú veľký záujem o túto službu. Dokonca prieskumy hovoria, že držiteľ telefónu iPhone bude zvažovať zmenu banky, ak mu neposkytne službu Apple Pay.

„Na rozšírení bezkontaktných platieb intenzívne pracujeme. Dolaďujeme ešte podmienky v rámci našej bankovej skupiny. Neskôr v tomto roku by sme túto službu chceli k už existujúcemu Google Pay veľmi pridať, aby boli platby mobilom VÚB Mobil banking konečne komplexné pre všetkých našich klientov,“ povedal pre agentúru SITA PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Pribudnú ďalší

O niekoľko dní neskôr od oficiálneho štartu plánuje zaradiť Apple Pay medzi svoje služby aj Poštová banka a 365.bank. „Boli sme medzi prvými bankami, ktoré zaviedli Google Pay, sme prvá banka s kamennými pobočkami, ktorej klienti môžu platiť hodinkami Garmin a Fitbit a inak to nebude ani s Apple Pay,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Po spustení Apple Pay bude 365.bank jediná banka, ktorá ponúka kompletnú škálu bezkontaktných platieb. Apple Pay sa tak zaradí k službám Google Pay, Fitbit Pay a Garmin Pay.

Neskôr plánujú službu Apple Pay poskytovať aj ďalšie oslovené banky. Napríklad aj ČSOB. Na spustení pracuje aj UniCredit Bank. „Pracujeme na spustení Apple Pay v čo najkratšom termíne, o spustení budeme včas informovať,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková. Podobne sa vyjadrila aj hovorkyňa Prima banky Eva Čonková.

Postup je jednoduchý

Je potrebné si nainštalovať, prípade vyhľadať vo svojom telefóne, aplikáciu Wallet, cez ktorú je služba Apple Pay dostupná. Ak máte platobnú kartu uvedenú vo svojom Apple účte, môžete ju do služby Apple Pay vložiť zadaním niekoľkých doplňujúcich údajov. Ak si želáte pridať novú kartu, stačí kartu zosnímať a potvrdiť údaje prostredníctvom SMS kódu. Na aktiváciu služby je potrebnú mať na platobnej karte povolené internetové transakcie so službou 3D Secure.

Platenie je jednoduché. Službu spustíte podľa generácie telefónu buď dvojklikom na tlačidlo „Home“ alebo na bočné tlačidlo, ktoré aktivuje aplikáciu Wallet a vašu predvolenú kartu. Telefón po následnom odblokovaní (FaceID/TouchID/PIN) stačí priložiť k terminálu. Platiť môžete aj hodinkami Apple Watch, ak si do nich pridáte kartu cez aplikáciu Watch. Platba prebehne prostredníctvom NFC technológie.

Platby sú bezpečné

Bezpečnosť a súkromie sú základom Apple Pay. Ak používate kreditnú alebo debetnú kartu s Apple Pay, skutočné čísla kariet nie sú uložené v zariadení ani na serveroch Apple. Namiesto toho je v bezpečnostnom prvku zariadenia (Secure Element) priradené, šifrované a bezpečne uložené jedinečné číslo účtu (Device Account Number). Každá transakcia je autorizovaná jednorazovým jedinečným dynamickým bezpečnostným kódom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie 365 bankČSOB Československá obchodná bankaIPhoneJ&T BANKAMastercardmBankPoštová bankaPrima bankaSlovenská sporiteľňaTatra bankaUniCredit BankVisaVÚB Všeobecná úverová banka