Mincovňa Kremnica sa vracia k výrobe obehových mincí, zameria sa aj na objednávky pre NBS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
EURO: Kremnická mincovňa
Foto: Ilustračné, SITA/Ivan Čillík
Tento článok pre vás načítala AI.

V kremnickom štátnom podniku Mincovňa Kremnica (MK) sa po postupnej stabilizácii situácie v námornej doprave rozhodli vrátiť v roku 2024 vo väčšej miere späť k výrobe obehových mincí a aktívne sa zúčastňovať medzinárodných tendrov.

Pre agentúru SITA to uviedla vedúca oddelenia marketingu MK Ivana Koreňová s tým, že práve pre nestabilitu v tejto doprave nevyhnutnej pri nákupe materiálu a preprave hotových výrobkov, sa v minulom roku zameriavali vo väčšej miere na produkciu výrobkov z drahých kovov, teda pamätných a zberateľských medailí a investičných mincí.

Úspech v tendroch

Do dnešného dňa sme uspeli v tendroch v Nikarague, v Uruguaji a Slovinsku a rozpracovanú máme účasť v niekoľkých ďalších tendroch. Výroba obehových mincí pre tieto tri krajiny bude teda tvoriť hlavnú náplň našej výroby v roku 2024. Taktiež sme podpísali kontrakt s Bulharskou národnou bankou, na základe ktorého budeme spolu s Bulharskou mincovňou vyrábať bulharské euromince,“ popísala aktuálne zákazky vedúca.

Výroba kremnickej mincovne bude okrem toho zameraná na produkciu objednávok Národnej banky Slovenska a pokračovať bude aj výroba medailí a investičných mincí z drahých kovov.

Investície do inovácií

V posledných rokoch sme sa zamerali najmä na zautomatizovanie vybraných výrobných procesov a zvyšovanie produktivity práce. Aj naše investície v roku 2024 budú zamerané na túto oblasť, aby sme i naďalej boli schopní konkurovať na zahraničných trhoch,“ dodala k plánom MK Koreňová s tým, že aktuálne pracuje v podniku 196 zamestnancov.

Mincovňa zaujala jednoznačné stanovisko k investíciám do inovácií, automatizácie a nových technológií, ktoré považuje za budúcnosť výrobných podnikov.

Túto stratégiu aplikujeme nie len vo na výrobných pracoviskách ale aj v administratívnych priestoroch. Zmenili sme technológiu vykurovania budov, zabezpečili sme nové kondenzačné kotly a vylepšili izolácie na vykurovaní, všetko z dôvodu optimalizácie nákladov na vykurovanie,“ objasnila vedúca marketingu.

Nové technológie pri výrobe

V štátnom podniku pokračujú aj v inováciách výrobných procesov.

Dôležité je spomenúť modifikáciu raziacich lisov, aby boli viac autonómne a nedochádzalo k rýchlemu opotrebeniu zariadení. Na konci roku 2023 sme investovali do laserového zariadenia na opracovanie nástrojov – razidiel, vďaka ktorému dôjde k inovácii technológie výroby prvotných nástrojov. Taktiež sme uviedli do výroby technológiu na výrobu vlastných plastových kapsúl na balenie mincí a medailí,“ popísala ďalej Koreňová.

Byty pre zamestnancov podniku

V sociálnej oblasti stojí za zmienku, že sme v roku 2023 úspešne dokončili kompletnú rekonštrukciu budovy v našom vlastníctve a zmenili sme tak účel jej využitia na nájomné byty pre zamestnancov podniku, ktorým sú k dispozícii,“ konštatovala vedúca a dodala, že všetkých 16 bytov je nízkoenergetických.

Uplynulý rok svoje výrobné kapacity zamerali vo väčšej miere na produkciu výrobkov z drahých kovov, teda pamätných a zberateľských medailí a investičných mincí.

Zlatá investičná minca

Okrem výrobkov, ktoré boli pokračovaním začatých sérií medailí a investičných mincí sme zákazníkom ponúkli aj úplnú novinku – zlatú investičnú mincu s motívom mesta Kremnica vyrazenú v unikátnej dukátovej razbe,“ doplnila k uplynulému roku Koreňová s tým, že k predajniam v Kremnici a Banskej Štiavnici, kde si výrobky môžu zákazníci zakúpiť, pribudla v novembri 2023 predajňa aj na Grosslingovej ulici č. 1 v Bratislave.

V nej, ako aj v ostatných našich predajniach, zákazníci nájdu široký sortiment zberateľských mincí a medailí, ako aj investičné zlato a striebro vo forme mincí aj tehličiek,“ uzavrela marketingová vedúca, podľa ktorej špecifické obdobie uplynulých rokov ukázalo významnú výhodu toho, že výrobné portfólio Mincovne Kremnica nie je úzko zamerané len na jeden typ výroby a výrobný program je široký.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivana Koreňová
Firmy a inštitúcie Mincovňa Kremnica (MK)Národná banka Slovenska