Platy na Slovensku naďalej rástli, reálne si však polepšili zamestnanci len v troch odvetviach

Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nominálna mesačná mzda v máji tohto roka medziročne rástla vo všetkých z desiatich mesačne sledovaných odvetví ekonomiky. Najvyšší rast, takmer 17 %, si zachoval sektor ubytovania. Naopak, v stavebníctve nominálne mzdy vzrástli medziročne len o 1,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Najviac klesli mzdy v stavebníctve

Naďalej hodnotu miezd výrazne decimovala vysoká inflácia. Tempo rastu, ktoré ju prekonalo a mzdy dosiahli aj reálny rast, sa prejavilo len v troch spomedzi desiatich odvetví. V ubytovaní boli reálne mzdy medziročne vyššie o 4,4 %, vo vybraných trhových službách o 3,3 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,4 %.

V ostatných odvetviach reálne mzdy medziročne klesli. Najviditeľnejšie v stavebníctve, až o viac ako 9 %, a tiež v informáciách a komunikácii o 7,4 %.

Sektoru ubytovania sa darí

Nominálna mesačná mzda v súhrne za päť mesiacov tohto roka vzrástla vo všetkých sledovaných odvetviach, v siedmich z nich dvojciferným tempom. Po započítaní vplyvu inflácie od začiatku roka rast reálnych miezd zaznamenalo len ubytovanie o 4,2 % a veľmi mierne aj podniky pôsobiace v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev.

V ostatných odvetviach mali zamestnanci nižšiu reálnu hodnotu miezd. Reálne mzdy najviac poklesli v informáciách a komunikácii o viac ako 6 %, v priemysle a aj v doprave a skladovaní takmer o 4 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad Slovenskej republiky