Platová analýza ukázala, ktoré pozície sú na Slovensku platené najlepšie a ktoré najhoršie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peňaženka, mzda
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Niekde minimálna mzda, inde tisíce eur. Analýza portálu Platy.sk sa zamerala na to, v akých oblastiach a na akých pozíciách Slováci a Slovenky najlepšie zarábajú.

A kde, naopak, musia zamestnanci a zamestnankyne vyžiť z platov pod 1000 eur mesačne. Informovala o tom spoločnosť Profesia.

Vedie vrcholový manažment

Najviac na Slovensku zarábajú zamestnanci a zamestnankyne v oblasti vrcholového manažmentu. Až osem najlepšie platených pozícií je práve z tejto oblasti. Najviac si mesačne prilepšia generálni riaditelia a riaditeľky, ktorých priemerný mesačný plat je tento rok takmer 6 300 eur.

Tento rok bolo na Profesia.sk zverejnených zatiaľ 81 pracovných ponúk na túto pozíciu, polovica z nich v Bratislavskom kraji. Regionálne rozdiely sú výrazné aj v prípade generálnych riaditeľov, medzi priemerným platom v Bratislavskom kraji na úrovni takmer 7-tisíc eur a v Prešovskom kraji s platom 5,1 tisíca eur je takmer dvojtisícový rozdiel.

Profesia pilota v top desať

S odstupom viac ako 1 000 eur mesačne sú na druhom mieste oblastní manažéri a manažérky a pozíciou s tretím najvyšším priemerným platom je riaditeľ či riaditeľka IT, tí zarobia takmer 4 550 eur mesačne. Jediná pozícia v top 10, ktorá je z inej oblasti ako vrcholový manažment, je profesia pilota.

Priemerný mesačný zárobok je 3 867 eur. Pracovných ponúk pre pilotov a pilotky je však veľmi málo, tento rok ich bolo na Profesia.sk zverejnených zatiaľ len jedenásť.

Nadštandardný zárobok

Aj mimo vrcholového manažmentu si však vedia Slováci a Slovenky nadštandardne zarobiť. IT architekti a architektky majú takmer rovnaké platy ako technickí riaditelia. Vyše 3 600 eur mesačne v priemere zarobia riaditelia a riaditeľky sektora v bankovníctve.

Medzi desať najlepšie platených profesií mimo vrcholového manažmentu patria aj riadiaci letovej prevádzky s takmer 3 500 eurami mesačne či finanční manažéri s vyše 3 300 eurami.

Opačná strana rebríčka

Na opačnej strane platového rebríčka sú zamestnanci najmä z oblastí textilného priemyslu a cestovného ruchu, no najmenej, na úrovni minimálnej mzdy, zarábajú asistenti a asistentky vychovávateliek v škôlke. Mesačne 807 eur zarábajú v priemere strihači a strihačky textilu, len o 13 eur viac majú krajčíri a krajčírky. Menej ako 850 eur mesačne zarábajú aj vrátnici, izbová služba či opatrovateľky a osobné asistentky.

O pozície vo vrcholovom manažmente je zo strany uchádzačiek a uchádzačov nadpriemerný záujem. Tento rok je priemerný počet reakcií na jednu ponuku 22. Najatraktívnejšia je pozícia oblastného manažéra, kde na jednu ponuku v priemere reaguje až 65 ľudí.

Záujem o pracovné ponuky

Takmer 50 reakcií prichádza firmám aj na inzeráty na pozície marketingových riaditeľov. Na inzeráty pre pilotov a pilotky reaguje v priemere len deväť ľudí, čo však súvisí so špecifickým požadovaným vzdelaním. Ešte menej reakcií, v priemere iba šesť, chodí firmám, keď hľadajú IT architektov a architektky.

Paradoxne je mierne nadpriemerný záujem aj o druhú najhoršie platenú pozíciu. Na jednu ponuku pre strihačov a strihačky textilu príde v priemere 18 reakcií. Na inzeráty pre krajčírov a krajčírky sa ozve v priemere 10 ľudí, iba o dve reakcie viac chodí na inzeráty pre opatrovateľov a osobných asistentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Platy.skProfesia.sk