Nominálne platy išli hore aj dvojciferným tempom, tri odvetvia si však reálne nepolepšili

Plat, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nominálna mesačná mzda v júli tohto roka medziročne rástla vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach ekonomiky. Mzdy vo väčšine odvetví išli nahor dvojciferným tempom.

Rýchly nárast

Nominálne mzdy rástli v júli najrýchlejšie, o viac ako 12 %, vo veľkoobchode na 1 429 eur, v maloobchode na 1 086 eur a tiež v stavebníctve na 1 028 eur. Opäť najpomalšie stúpli mzdy v odvetví s dlhodobo najvyššími zárobkami – v informáciách a komunikácii o 5,3 % na úroveň 2 288 eur.

Nižším tempom do 10 % rástli mzdy v doprave na 1 302 eur mesačne a v predaji a oprave motorových vozidiel na 1 375 eur. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Odolali inflácii

Mzdy vo väčšine sledovaných odvetví v júli odolali inflácii, teda tempo ich rastu bolo vyššie ako rast cien. Reálne mzdy v júli medziročne vzrástli až v siedmich z desiatich sledovaných odvetví, aj keď len mierne.

O viac ako 2 % stúpli mzdy vo veľkoobchode, maloobchode a v stavebníctve, o 1 % rástli v ubytovaní, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, vybraných trhových službách a tiež v priemysle. Reálny pokles miezd bol v informáciách a komunikácii, doprave a skladovaní a rovnako aj v predaji a oprave motorových vozidiel.

Rast od začiatku roka

Nominálna mesačná mzda v súhrne od začiatku tohto roka vzrástla vo všetkých sledovaných odvetviach, pričom vo väčšine odvetví rástla dvojciferným tempom. Najviac sa zvýšila v odvetviach s najnižšími zárobkami, a to v ubytovaní o 17,2 % na 1 056 eur, v stavebníctve o 14 % na rovných 1 000 eur a tiež v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 13,8 % na 694 eur.

Reálne mzdy sa od začiatku roka zvýšili v ubytovaní o 3,7 %, miernejšie rástli aj v stavebníctve o 0,9 % a činnostiach reštaurácii a pohostinstiev o 0,7 %. V ostatných siedmich odvetviach klesli od 0,4 % vo vybraných trhových službách do 5,6 % v informáciách a komunikácii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad Slovenskej republiky