Poisťovne varujú, aby ste nepoužívali mobil počas jazdy v aute. Štatistika smrteľných nehôd je totižto alarmujúca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nehoda, mobil, telefonovanie, vodič, poistenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Používanie smartfónu alebo akéhokoľvek mobilného telefónu počas jazdy v aute nemá na Slovensku v zásade vplyv na poistné plnenie ani výšku poistného, keďže sa ťažšie dokazuje. Napriek tomu však poisťovne varujú, aby vodiči telefón nepoužívali.

Štatistika úmrtí je alarmujúca

Ako povedal manažér likvidácie poistenie škôd z motorových vozidiel v poisťovni Uniqa Jiří Moravec, štatistika smrteľných nehôd následkom používania smartfónov je alarmujúca.

„Z našich zistení navyše vyplýva, že používanie mobilu sa stáva nebezpečným nielen počas jazdy autom, ale aj pre iných účastníkov cestnej premávky. Evidujeme prípady, keď chodci vošli na cestu pri čítaní správ v mobile, resp. so slúchadlami na ušiach a nehody mali fatálne následky,“ upozornil Moravec.

Dokázať to nie je jednoduché

Ako pre agentúru SITA ďalej uviedol finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, poisťovne všeobecne uvádzajú, že preukázať takéto pochybenie pri dopravnej nehode spôsobené rozptyľovaním a konkrétne aj obsluhou mobilného telefónu nie je jednoduché.

V inej situácii sa však ocitne vodič, ktorý spôsobil škodovú udalosť preukázateľným závažným porušením predpisov. Typický je príklad alkoholu v krvi vinníka škody. Poisťovňa síce aj v tomto prípade uhradí spôsobené škody, avšak následne má právo vymáhať si vyplatenú sumu od vinníka práve v dôsledku porušenia poistných podmienok.

Zmeny v zákone o cestnej premávke

Parlament schválil zmeny v zákone o cestnej premávke, ktorý od augusta okrem iného výrazne postihuje telefonovanie a obsluhovanie telefónu a podobných zariadení počas jazdy a bude to považovať za závažné porušenie pravidiel. Za telefonovanie bez handsfree zaplatí vodič na mieste 150 eur, v správnom konaní až 300 eur.

Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz činnosti a porušenie sa bude počítať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov. Nepozornosť a rozptyľovanie za volantom patrí totiž posledné roky medzi najčastejšiu príčinou dopravných nehôd, a to dokonca aj smrteľných.

Jediná sankcia za škodu spôsobenú používaním mobilu za volantom je teda podľa vyjadrení spoločnosti FinGO.sk v zásade len zo strany polície. Avšak už sa vyskytol podľa ich vyjadrení prípad v Českej republike, kde súd rozhodol v prospech poisťovne, ktorá krátila poistné plnenie z havarijného poistenia za výrazné porušenie predpisov cestnej premávky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jiří MoravecMarián Búlik
Firmy a inštitúcie FinGOOVB Allfinanz SlovenskoPoisťovňa Uniqa