Produkcia hypoték na Slovensku je naďalej znížená, spotrebiteľské úvery hlásia silnejúce oživenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hypotéka
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Poskytovanie nových hypoték zostalo ku koncu vlaňajška na stabilnej úrovni, ktorá je približne o tretinu nižšia ako v rokoch 2019 až 2022. Tempo medziročného rastu postupne v priebehu roka 2023 pokleslo na úroveň 3,6 %.

To je podľa Národnej banky Slovenska (NBS) hodnota mierne nad mediánom rastu v krajinách. Aktuálne trendy na trhu hypoték podľa centrálnej banky naznačujú, že doterajší pokles tempa rastu by už nemal pokračovať.

Výška hypoték rástla

Za nižšou produkciou hypoték je aj naďalej najmä menší počet nových úverov, hoci ich počet už ďalej neklesá. V štvrtom štvrťroku 2023 bol počet poskytnutých hypoték vo všetkých vekových kategóriách mierne vyšší ako v treťom štvrťroku.

Priemerná výška poskytovaných hypoték rástla už dva štvrťroky po sebe, hoci ešte stále mierne zaostáva za doterajším maximom.

Kým hypotéky zostávajú na zníženej úrovni, spotrebiteľské úvery, naopak, rastú stále rýchlejšie. Spotrebiteľské úvery majú podľa národnej banky takmer tretinový podiel na náraste retailového portfólia. Medziročné tempo rastu spotrebiteľských úverov dosiahlo k januáru 2024 hodnotu 7,9 %.

Presiahnutie úrovne spred pandémie

Priemerná produkcia nových úverov od začiatku roka 2023 presiahla úroveň spred pandémie. V regióne strednej a východnej EÚ však tento vývoj nie je ničím výnimočný, viaceré krajiny rastú ešte rýchlejšie.

Rastie najmä počet novoposkytnutých spotrebiteľských úverov, kým ich priemerná výška sa výraznejšie nemení. Za vyšším počtom poskytnutých spotrebiteľských úverov je najmä vyššia inflácia. Rastúce ceny spotrebiteľov motivujú k urýchleniu nákupných rozhodnutí, myslí si NBS.

V prospech tohto vývoja pôsobí aj vývoj príjmov spotrebiteľov. Po dvojročnom období, kedy mzdy rástli pomalšie ako výdavky, sa situácia začína opäť otáčať. Nákupy sú tak dostupnejšie.

Zníženie miery konsolidácie

K rýchlejšiemu rastu portfólia spotrebiteľských úverov navyše prispelo aj približne tretinové zníženie miery konsolidácie spotrebiteľských úverov do hypoték a v menšej miere aj nižší objem čistých odpisov a odpredajov zlyhaných úverov.

Z pohľadu finančnej stability je podľa centrálnej banky dôležité, že oživenie spotrebiteľských úverov nie je spojené so zhoršením ich kreditnej kvality. Rastúce úrokové sadzby sa nepremietajú do výraznejšieho nárastu podielu splátok k príjmu a nerastie ani podiel klientov s nižším príjmom alebo nižšími úsporami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska