S nárastom úrokových sadzieb sa spája aj otázka drahšieho úverovania. Analytik hovorí, aká je situácia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Banky, vklady, úrokové sadzby
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

S úrovňou vyšších úrokových sadzieb sa spája otázka drahšieho úverovania. Tá sa na Slovensku dostáva čoraz viac aj do politickej roviny, najmä v súvislosti s predčasnými voľbami.

Relatívne priaznivá situácia

No ako povedal makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš, situácia je pre našincov aj napriek absolútnemu nárastu sadzieb stále relatívne priaznivá.

Podľa analytika však pokračuje prepad spotreby domácností, keď opäť klesali maloobchodné tržby. Podľa očakávania stále klesajú aj ceny nehnuteľností.

„Dobrou správou ostáva, že jednociferná inflácia je na dohľad a rast cien energií v budúcom roku je podľa premiéra Ľudovíta Ódora v podstate vyriešený, hoci konkrétne číslo bude závisieť už na novej vláde,“ povedal Kočiš.

Sadzby nových úverov

Európska centrálna banka v posledný júlový týždeň podľa očakávania sadzby zvýšila o 25 bázických bodov, čím sa základná sadzba dostala na 4,25 %.

Z historického pohľadu sú úrokové sadzby na nových úveroch v porovnaní s cenou, za ktoré sa vedia banky financovať, podľa analytika relatívne nízke. „Z pohľadu výšky úrokov ide skôr o návrat k dlhodobému priemeru,“ poznamenal Kočiš.

Sadzby nových úverov, vrátane refixov, sú teraz podľa neho na podobných úrovniach ako na konci finančnej krízy po roku 2010, hoci základný úrok centrálnej banky je teraz podstatne vyššie.

„Môžeme preto očakávať, že sadzby na úveroch ešte porastú, čím sa situácia normalizuje. Postupne pravdepodobne uvidíme aj ďalší rast úrokových sadzieb na sporiacich a termínovaných vkladoch,“ povedal analytik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít ÓdorMarián Kočiš
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaSlovenská sporiteľňa