Slovenskej ekonomike sa podarilo vyhnúť recesii. Analytik prezradil, ktoré faktory najvýznamnejšie podporia jej rozvoj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenská vlajka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensku sa vďaka silnému nárastu fixných investícií a čistého exportu podarilo vyhnúť recesii. Ako ďalej uvádzajú analytici z Allianz Trade, v roku 2024 u nás príde k miernemu rastu HDP a k pomalému klesaniu inflácie, hoci tá ostane aj naďalej vysoká. Ekonomický rozvoj našej krajiny potiahne v najbližšom období najmä domáci dopyt a investície.

„Vysoká závislosť Slovenska na exporte, najmä v oblasti automobilového priemyslu, je príčinou nadpriemerných cyklických výkyvov rastu. Rovnako aj vysoká závislosť od globálnych dodávateľských reťazcov a dovozu energií spôsobila, že slovenská ekonomika je v súčasnom globálnom kontexte pretrvávajúcich výpadkov dodávok a výrazne vyšších cien energií veľmi zraniteľná,“ priblížil riaditeľ Allianz Trade na Slovensku Peter Mucina.

Obnova globálneho obchodu

Globálnu ekonomiku ovplyvňujú vysoké úrokové sadzby, ktoré sa pravdepodobne výrazne neznížia, vďaka čomu budú trhy vo viacerých vyspelých ekonomikách rásť pomalšie. Očakáva sa ale, že exportné zisky v krajinách ako sú Nemecko, Taliansko, Francúzsko či Holandsko stúpnu a hoci tieto zisky neznamenajú veľký impulz pre ich domáce ekonomiky, spoločne významne prispejú k obnove globálneho obchodu. Ten by sa mal po dvoch rokoch podpriemerného rastu miernym spôsobom zotaviť.

Vývoj globálnej ekonomiky ovplyvňujú aj problémy Číny, ktorá bojuje s poklesom v sektore nehnuteľností, rekordne nízkou dôverou spotrebiteľov a obmedzenou fiškálnou a menovou podporou. Aj najsilnejšia ekonomika Eurozóny, Nemecko, čelí náročnému hospodárskemu prostrediu. Rok 2024 tiež výraznou mierou ovplyvnia viaceré voľby, ku ktorým sa schyľuje v krajinách, ktoré tvoria spoločne 60 % svetového HDP.

Mnohé výzvy pre ekonomiku

Slovensko čelilo v posledných štyroch rokoch mnohým výzvam. V dôsledku závislosti krajiny na exporte bola slovenská ekonomika v roku 2020 vážne postihnutá globálnou krízou Covid-19.

V nasledujúcom roku nastalo výrazné oživenie, no v dôsledku vojny na Ukrajine a následných sankcií voči Rusku či rastu cien energií sa ekonomická aktivita v roku 2022 opäť výrazne spomalila. V roku 2023 kvôli klesajúcej spotrebe a verejným výdavkom prišlo k zníženiu rastu reálneho HDP o 1 %.

V roku 2024 experti z Allianz Trade očakávajú mierne zrýchlenie rastu reálneho HDP približne o 1,5 % a v roku 2025 o 2,5 %. Motorom rastu HDP bude najmä domáci dopyt a spotreba domácností.

Inflácia v roku 2024

„Rast spotreby sa má oživiť vďaka rastúcim reálnym príjmom a klesajúcim tlakom na ceny energií. K oživeniu prispeje aj pokračujúci rast investícií poháňaný štrukturálnymi fondami Európskej únie, programom obnovy a vládnymi investíciami,“ doplnil Mucina.

Aj napriek miernemu poklesu ostane inflácia na Slovensku v tomto roku pomerne vysoká. Predpokladá sa, že inflačné tlaky ostanú čiastočne zachované, najmä v dôsledku očakávaného ukončenia opatrení na ochranu domácností pred vysokými cenami plynu.

Napätá situácia na trhu práce navyše vytvára podmienky pre silný rast miezd a cien v sektore služieb. V roku 2024 by preto priemerná ročná inflácia mala dosiahnuť úroveň 5 % a v roku 2025 úroveň 3 %.

Allianz Trade je lídrom v poistení pohľadávok a špecialistom v oblasti záruk, inkasa, štruktúrovaných obchodných úverov a politického rizika. Pôsobí v 52 krajinách s približne 6 050 zamestnancami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Mucina
Firmy a inštitúcie Allianz TradeEU Európska únia