Slovensko si požičalo jeden a pol miliardy eur, dopyt po dlhopisoch bol vysoký

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze, slovenská zástava
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovensko si na finančnom trhu požičalo 1,5 miliardy eur. V stredu sa totiž štátu podarilo zrealizovať prvú syndikovanú emisiu dlhopisov v roku 2021. Išlo o cenné papiere so splatnosťou 15 rokov.

Investori ich získajú s kupónom 0,375 % p. a., čo predstavuje najnižšiu úroveň pre slovenské štátne dlhopisy so splatnosťou nad 10 rokov. Emisná cena dlhopisov bola 99,131 % a výnos do splatnosti dosiahol 0,435 % p.a.

Ako ďalej informuje Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), záujem o tieto dlhopisy prejavilo viac ako 100 investorov a celkový dopyt presiahol 6,6 miliardy eur. O spomínanú emisiu sa pritom zaujímali najmä investori z Francúzska s podielom 22 %, nasledovaní slovenskými investormi s podielom 16 %. Takmer polovica investorov boli banky, s viac ako tretinovým podielom nasledovali manažéri fondov, so 14 % poisťovne, 3 % boli hedžové fondy a 2 % bol podiel centrálnych bánk.

Syndikovaný predaj 15-ročnej emisie štátnych dlhopisov manažovali štyri bankové domy. Mandát od Slovenskej republiky na riadenie tejto transakcie dostali Barclays, Natixis, Tatra banka a UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity