Ladislav Kamenický nastúpi na post ministra financií po Veľkej noci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Kamenický
Ladislav Kamenický, foto: SITA/Marko Erd

Vo funkcii nahradí Petra Kažimíra, ktorý smeruje do čela Národnej banky Slovenska.

AKTUALIZOVANÉ

Novým ministrom financií sa stane Ladislav Kamenický. Oznámil to v utorok predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý Kamenického na post šéfa rezortu financií navrhne na odsúhlasenie predsedníctvu strany.

Vo funkcii tak nahradí Petra Kažimíra, ktorý odchádza do vedenia Národnej banky Slovenska (NBS) a od 1. júna nastúpi na post jej guvernéra. Kamenický by mal ministerstvo začať riadiť po Veľkej noci.

„Nikto nemá pochybnosti o tom, že Ladislav Kamenický zvládne túto pozíciu, tak ako sme navyknutí aj v prípade terajšieho ministra financií Petra Kažimíra, ktorému chcem aj touto cestou poďakovať,“ uviedol v utorok v Košiciach Fico.

Kažimír skončí ako minister ešte tento týždeň

Rezort financií by mal pritom nakrátko do nástupu nového ministra viesť premiér Peter Pellegrini, keďže súčasný minister Peter Kažimír podá demisiu už tento týždeň.

„Chcem potvrdiť, že máme dohodu s pánom prezidentom, že vo štvrtok 9:30 v prezidentskom paláci minister Peter Kažimír podá oficiálne demisiu s tým, že od toho momentu preberiem riadenie rezortu ja osobne,“ povedal predseda vlády Peter Pellegrini.

Čítajte aj:

Predsedníctvo strany Smer-SD by malo o nominácii Ladislava Kamenického rozhodovať začiatkom budúceho týždňa.

Ladislav Kamenický je predsedom Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet a taktiež členom parlamentného výboru pre európske záležitosti.

Koaličný partner sa meno ministra dozvedel z médií

Strana Most-Híd rozhodnutie vedenia Smeru-SD o navrhnutí Ladislava Kamenického za nového ministra financií rešpektuje. Uviedla to hovorkyňa strany Klára Debnár pre agentúru SITA s tým, že ide o nomináciu strany Smer-SD, do ktorej portfólia rezort financií patrí. Kamenického považujú v Moste-Híd za odborníka, vadí im však spôsob zverejnenia mena nového ministra. „Musíme dodať, že sme od koaličnej strany očakávali iný prístup. Že sa meno nového ministra financií nedozvieme z médií, ale od partnera,“ tvrdí Debnár.

Nového ministra financií pritom čakajú rokovania o návrhoch koaličných partnerov, ktoré budú mať vplyv aj na rozpočet. Aj výmena na čele rezortu financií bola dôvodom, prečo parlament o predložených návrhoch na poslednej schôdzi nerokoval, ale presunul ich na neskôr. „O našich návrhoch v ekonomickej a sociálnej oblasti s ním začneme rokovať po jeho vymenovaní,“ dodala hovorkyňa Mosta-Híd. Táto strana napríklad navrhuje zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane či znížiť odvody do Sociálnej poisťovne.

Kamenický sa do vymenovania nechce vyjadrovať

Ladislav Kamenický tvrdí, že ponuku na post ministra financií prijal s veľkým rešpektom a pevne verí, že získa aj dôveru predsedníctva strany Smer-SD. „Následne, ak budem vymenovaný prezidentom SR za ministra financií, rád predstavím verejnosti a médiám svoju víziu a vyjadrím sa aj k aktuálnemu stavu rokovaní o nových návrhoch v rámci koalície. Až do môjho vymenovania sa nebudem k mojej nominácii ďalej vyjadrovať,“ dodal.

Opozícia čaká od Ladislava Kamenického najmä udržanie rozpočtovej disciplíny

Opozícia od nového ministra financií, ktorým sa na návrh predsedu Smeru-SD má stať Ladislav Kamenický, očakáva dodržiavanie rozpočtovej disciplíny, ako aj poriadky na finančnej správe. Podľa poslanca za OĽaNO Eduarda Hegera však bude pre neho, ako dlhoročného člena Smeru-SD, ťažké udržať si vo funkcii nevyhnutný odstup od „straníckych a populistických chúťok prejesť rozpočet“.

Ako dodal Heger, od nového ministra čaká silnú podporu Útvaru hodnoty za peniaze a dôsledné presadzovanie jeho opatrení do rozpočtu a takisto snahu udržať fiškálnu rovnováhu. „Očakávam, že sa zaviaže nemeniť fiškálne ciele prisľúbeného jeho predchodcom Petrom Kažimírom,“ hovorí Heger.

Liberáli z SaS od Kamenického zase očakávajú rázne konanie najmä na finančnej správe. „Keďže pôsobil ako šéf finančného výboru parlamentu, tak je dostatočne oboznámený s problémami na ministerstve financií a na finančnej správe. Osobitne finančná správa je v kritickom stave, a to najmä v súvislosti s obrovskými colnými podvodmi v stovkách miliónov eur a podvodmi s DPH, ktoré sa pohybujú vo výške 1,5 miliardy eur ročne,“ uviedol poslanec za SaS Jozef Rajtár.

Jeden z lídrov koalície Progresívneho Slovenska a strany Spolu Miroslav Beblavý zase privítal, že novým ministrom financií sa nestane bývalý šéf finančnej správy František Imrecze. „Vymenovanie človeka zodpovedného za najväčší škandál finančnej správy do ministerskej funkcie by bolo prejavom pohŕdania občanmi. Som rád, že verejný tlak vrátane nášho prispel k zastaveniu tejto nominácie,“ tvrdí.

Ladislav Kamenický sa podľa Beblavého zatiaľ ako predseda parlamentného finančného výboru prejavil ako pokojný, ale poslušný nástroj strany Smer-SD. „Spolu od neho očakáva, že udrží schválený štátny rozpočet a nedopustí jeho rozbitie predvolebným populizmom Roberta Fica a Andreja Danka. Práve títo dvaja páni ukazujú, že byť predsedom neznamená byť lídrom. Kvôli svojim stoličkám sú ochotní rozbiť asi jediný úspech tohto volebného obdobia – zlepšujúce sa verejné financie,“ dodal Beblavý.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR