Tisíce ľudí dostane listy z Finančnej správy, ktoré sa budú týkať dane z príjmu z predaja nehnuteľností

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nehnuteľnosť, daň
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Finančná správa zašle v najbližších dňoch 5 700 daňovníkom listy, v ktorých ich upozorní na možnú povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti.

Konkrétny typ nehnuteľností

Túto preventívnu akciu spúšťa už po štvrtýkrát, nakoľko predošlé priniesli do štátneho rozpočtu 29 miliónov eur. Informuje hovorkyňa Finančnej správy Drahomíra Adamčíková.

Listy budeme zasielať informatívne vybraným daňovým subjektom, ktorým podľa informácií z Katastra nehnuteľností SR mohla vzniknúť daňová povinnosť. Z hľadiska dane sa finančná správa zamerala na nehnuteľnosti, pri ktorých došlo v rozmedzí piatich rokov minimálne k dvom zmenám majiteľov,“ vysvetľuje D. Adamčíková.

Podanie priznania

Povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti sa týka daňovníkov, ktorí predali napríklad rodinný dom, chatu, garáž alebo byt do piatich rokov od ich nadobudnutia. Daňové priznanie môžu daňovníci podať do 2. apríla tohto roka osobne na príslušnom daňovom úrade, poštou na ľubovoľnej pobočke alebo elektronicky.

Nepriznaním príjmu z predaja nehnuteľností prichádzajú o finančné prostriedky najmä obce a mestá a doplácajú na to aj poctiví daňovníci, ktorí tieto príjmy riadne priznajú. Finančná správa zároveň upozorňuje, že v určitých prípadoch môže byť príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti oslobodený od dane. Vtedy nevzniká povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň.

Oslobodenie od dane

Týka sa to prípadov, ak nehnuteľnosť daňovníci vlastnili viac ako 5 rokov a nemali ju zaradenú v obchodnom majetku. Daň nemusíte platiť, ani keď ľudia nehnuteľnosť zdedili po priamom predkovi alebo potomkovi a dohromady ju vlastnili aspoň 5 rokov, taktiež ak nehnuteľnosť darovali a nedosiahli žiadny príjem z prevodu vlastníctva.

Povinnosť nevzniká ani v prípade, ak nehnuteľnosť bola zaradená v obchodnom majetku, ale od jej vyradenia už uplynulo viac ako päť rokov, či daňovník predal nehnuteľnosť vydanú jemu ako oprávnenej osobe podľa reštitučných zákonov alebo zahrnutú do konkurznej podstaty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Drahomíra Adamčíková
Firmy a inštitúcie Finančná správa