Slováci sa čoskoro dočkajú prvých príspevkov k hypotékam, Tomáš si chce posvietiť na správanie bánk (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 14. schôdze vlády
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (vľavo) počas príchodu na rokovanie 14. schôdze vlády SR. Bratislava, 1. február 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR bude spolu s Ministerstvom financií SR monitorovať správanie bánk voči ľuďom, ktorí budú dostávať štátnu pomoc k hypotékam.

Ako uviedol na otázku agentúry SITA minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas-SD), zaujímať ich bude, ako budú banky pracovať s úrokovými sadzbami u tých ľudí, ktorí dotáciu dostanú.

Overujú, či banky nerobia rozdiely

Chceme si overiť, či náhodou nerobia rozdiely medzi takýmto klientom a takým, ktorý na príspevok nárok nemá. Zároveň sa chceme pozrieť na problém s ľuďmi, ktorí si refinancovali hypotéky, čiže je tu priestor na zmenu a úpravu. Samozrejme, najprv musíme počkať dlhšie obdobie a vyhodnotiť vplyv tohto opatrenia,“ dodal Erik Tomáš.

Za január evidujú úrady práce podľa slov ministra takmer 10-tisíc žiadostí o pomoc s hypotékami. Ak budú splnené všetky podmienky, príspevky budú žiadateľom vyplatené najskôr 25. februára.

Nová štátna pomoc

Pripomeňme si, že ide o novú štátnu pomoc, o ktorú môžu ľudia požiadať na úradoch práce od januára. Príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie predstavuje 75 percent z kladného rozdielu medzi uhradenou mesačnou splátkou za príslušný mesiac a referenčnou splátkou, čo je priemerná mesačná splátka za rok 2022. Maximálna výška príspevku je však 150 eur mesačne.

Na to, aby ľudia mohli požiadať o príspevok, musia mať trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku, musia mať zmluvu o úvere na bývanie uzatvorenú pred januárom 2024 a výška mesačnej splátky sa zvýšila z dôvodu zvýšenia úrokovej sadzby v porovnaní s referenčnou splátkou.

Financovanú nehnuteľnosť však nie je možné prenajímať. A sú tu ešte ďalšie dve podmienky, mesačné splátky musia byť platené banke načas a priemerný mesačný príjem žiadateľa za rok 2022 nebol vyšší ako 2 086,40 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik Tomáš
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMF Ministerstvo financií SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR