Tomáš prichádza s projektom opatrovateľskej služby, mestá môžu získať príspevok na jej financovanie (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Erik Tomáš
Minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas-SD) počas tlačovej konferencie "Spustenie nového projektu domácej opatrovateľskej služby". Foto: SITA/Kvetoslav Kirchner
Tento článok pre vás načítala AI.

Starnutie populácie je odvrátiteľný fakt. A síce sa ľudia aj na Slovensku dožívajú vyššieho veku, dožitie v zdraví je však v našej krajine veľmi krátke. Preto je stále viac ľudí odkázaných na pomoc iných.

Až 93 % ľudí si na základe prieskumu nadácie na podporu sociálnych zmien želá, v prípade výrazného zhoršenia zdravotného stavu, domáce opatrovanie. Aj preto prichádzame s novým projektom domácej opatrovateľskej služby,“ uviedol v stredu pred médiami minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas-SD).

Projekt je financovaný z eurofondov

Dvojročný projekt s rozpočtom takmer 91,2 mil. eur je financovaný z eurofondov a podľa ministra je príkladom ako efektívne využívať eurofondy.

O príspevky z tohto projektu sa môžu hlásiť mestá, obce, charitatívne organizácie alebo mimovládne organizácie, ktoré majú registráciu na poskytovanie opatrovateľskej služby.

Ako dodal štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš, do tohto projektu sa môžu zapojiť aj tí, ktorí doteraz opatrovateľskú službu neposkytovali. Rozšíria sa tak rady opatrovateľov a opatrovateliek, ktorí budú poskytovať domácu opatrovateľskú službu.

Oprávneným obdobím, počas ktorého môžu žiadatelia poberať príspevky je 24 mesiacov, od prvého januára. A i keď podávať žiadosti je možné od 4. marca, príspevky budú žiadateľom spätne vyplatené. Spôsob financovania je teda nastavený na úvodnú jednorazovú platbu a mesačné platby.

Ľudia majú dve možnosti

Momentálne majú ľudia v domácom prostredí, ktorí bez pomoci druhých nedokážu existovať dve možnosti. Starajú sa o nich príbuzní, ktorí poberajú príspevok na opatrovanie.

Garantujeme, že príspevok na opatrovanie bude každý rok vo výške čistej minimálnej mzdy,“ zdôraznil minister E. Tomáš. Ak sa príbuzní nemôžu starať o odkázaných blízkych, využíva sa domáca opatrovateľská služba.

Samosprávy vítajú túto pomoc, nakoľko ako uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik, samosprávy nemajú dostatok prostriedkov, aby túto služby financovali.

Je to dobrá správa pre obce a mestá. Momentálne platia službu domáceho opatrovania z vlastných zdrojov. Až 6 000 zamestnancov bude vďaka tomuto projektu refundovaných vo výške minimálnej mzdy,“ zdôraznil J. Božik.

Menšie obce si služby nemôžu dovoliť

V súčasnosti nie všetky obce a mestá poskytujú službu domáceho opatrovania. „Menšie obce neboli v stave generovať zdroje, aby financovali takéto služby. Problémom je aj nájsť ľudí, ktorí takúto službu budú poskytovať a ktorí zatiaľ stále budú odmeňovaní horšie ako v Rakúsku či v Nemecku. Sociálny systém na Slovensku nevytvára priestor na to, aby si senior vedel zaplatiť opatrovateľa v takej výške ako v týchto spomínaných krajinách,“ dodal Božik.

Okrem nového projektu bude fungovať aj tzv. spätná refundácia, kedy formou jednorazovej kompletnej platby sa prispeje dokopy 129 subjektom v celkovej výške takmer 1,5 mil. eur za obdobie júl až december 2023. Na jedného opatrovateľa to predstavuje príspevok vo výške 750 eur na mesiac. Táto pomoc sa bude týka subjektov, ktoré podali vlani žiadosti a z rôznych príčin im nebolo vyhovené.

Dôvodom, prečo je tento projekt nastavený na 24 mesiacov je fakt, že k 1. januáru 2026 musí byť spustená kompletná reforma v sociálnych službách v zmysle Plánu obnovy.

Jej princípom bude, že samotný odkázaný človek bude dostávať jeden príspevok. Sám rozhodne, na čo ho použije, či na opatrovanie v domácom prostredí alebo v zariadení sociálnych služieb,“ vysvetlil minister Tomáš.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav OndrušErik TomášJozef Božik
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRZMOS Združenie miest a obcí Slovenska