Tretina daňovníkov už podala daňové priznanie, zvyšku ostáva už len 16 dní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V štandardnom termíne podalo daňové priznanie takmer 70 % daňovníkov
Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Tretina daňovníkov už podala daňové priznanie k dani z príjmu za minulý rok. V porovnaní s minulým rokom je to za rovnaké obdobie o 17 percent viac, konkrétne 385-tisíc.

Vyše 1,2 milióna daňových priznaní.

Zvyšku daňovníkov tak ostáva už iba 16 dní na splnenie si tejto povinnosti, keďže posledný deň dokedy treba podať priznanie aj zaplatiť daň je 2. apríla, vrátane. Informoval Radoslav Kozák, vedúci komunikačného oddelenia finančnej správy.

Finančná správa ročne príjme vyše 1,2 milióna daňových priznaní. Najväčší počet daňových priznaní odovzdávajú daňové subjekty štandardne k poslednému možnému termínu.

Finančná správa však odporúča daňovníkom, aby si splnenie tejto povinnosti nenechávali na poslednú chvíľu.

Oznámenie o predĺžení lehoty

Ak daňovník nestíha podať daňové priznanie, potrebné je finančnej správe oznámiť predĺženie lehoty. Zatiaľ tak urobilo 58-tis. daňovníkov, pričom finančná správa eviduje nárast počtu oznámení v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 19 %.

Oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla tohto roka elektronicky alebo na miestne príslušný daňový úrad osobne alebo poštou, ak daňovník nie je povinný komunikovať elektronicky s FS.

Finančná správa pripomína, že Oznámenie o predĺžení nestačí poslať mailom. Fyzická osoba, ktorá je podnikateľom podľa Obchodného zákonníka a je registrovaná pre daň z príjmov a rovnako aj právnická osoba zapísaná v Obchodnom registri, má povinnosť podať Oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania za rok 2023 na predpísanom štruktúrovanom tlačive do 2. apríla elektronicky.

Mobilná kancelária

Finančná správa aj v tomto roku vychádza v ústrety klientom a prichádza s obľúbenou službou mobilnej kancelárie.

Svoje daňové priznanie budú môcť klienti finančnej správy odovzdať priamo z auta na parkovisku v areáli budov Plus Centra na Panónskej ceste v Bratislave na najväčšom daňovom úrade v bratislavskej Petržalke. Mobilná kancelária bude fungovať v utorok 2. apríla v čase od 8.00 h do 18.00 h.

Daňové povinnosti vedia v súčasnosti vybaviť klienti aj z pohodlia domova. S finančnou správou môže komunikovať elektronicky každý, teda aj fyzické osoby, ktoré nemajú povinnosť elektronickej komunikácie s FS. Potrebné je sa registrovať na portáli finančnej správy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Finančná správa