Úrokové sadzby v USA pôjdu tak vysoko, ako bude potrebné na spomalenie inflácie, tvrdí šéf Fed-u

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jerome Powell
Šéf amerického Federálneho rezervného systému Jerome Powell. Foto: SITA/AP

Šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell v stredu zdôraznil odhodlanie centrálnej banky USA zvyšovať úrokové sadzby tak vysoko, aby to stačilo na spomalenie inflácie.

Powell povedal, že budúce zvyšovania úrokov budú závisieť od toho, či a ako rýchlo začne klesať inflácia. Centrálna banka to podľa neho bude posudzovať postupne na každom zasadaní.

Úroky budú rásť rýchlejšie

Rozhodovanie Fed-u bude založené na „prichádzajúcich údajoch a vývoji výhľadu ekonomiky“, povedal Powell v prejave v bankovom výbore Senátu.

Minulý týždeň centrálna banka USA zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu o tri štvrtiny percentuálneho bodu, čiže najvýraznejšie za takmer tri desaťročia, a to do pásma 1,5 až 1,75 percenta.

Keďže inflácia sa zhoršuje, tvorcovia menovej politiky vyslovili očakávanie, že úroky budú v tomto a budúcom roku zvyšovať rýchlejším tempom, ako predpokladali pred tromi mesiacmi.

Rastú obavy z recesie

V závere budúceho roka by hlavná sadzba mala byť vo výške 3,8 percenta. Išlo by o jej najvyššiu úroveň za 15 rokov.

Vzhľadom na to, že americká inflácia je najvyššia za štyri desaťročia, rastú obavy, že Fed sprísni podmienky požičiavania tak veľmi, že vyvolá recesiu.

Powell však v stredu zopakoval svoj názor, že ekonomika USA je veľmi silná a v dobrej pozícii, aby odolala vyšším úrokom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jerome Powell
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)