Odhad deficitu verejnej správy sa mierne znížil, riziko prekročenia rozpočtu ostáva nízke

Rozpočet, peniaze, Slovensko, eurá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) znížila predpokladanú úroveň deficitu verejnej správy pre tento rok.

Pokles o 202 miliónov eur

Oproti prognóze spred mesiaca klesol schodok z 5,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 5,6 %. Je to teda pokles o 202 mil. eur a deficit tak môže dosiahnuť 6,77 mld. eur.

K medzimesačnému zlepšeniu odhadu výsledku hospodárenia prispelo podľa rozpočtovej rady najmä vylúčenie výdavkov na vojenskú techniku financovaných členskými štátmi NATO z deficitu na základe metodického spresnenia Štatistického úradu SR v rámci jesennej notifikácie.

Prekročenie rozpočtu nehrozí

V porovnaní s rozpočtom schváleným na rok 2023 rada prognózuje deficit nižší o 0,8 % HDP. To znamená, že riziko prekročenia rozpočtu ostáva naďalej nízke. Ministerstvo financií v poslednom zverejnenom odhade predpokladá tohtoročný deficit vo výške 7,55 mld. eur, resp. 6,2 % HDP. V porovnaní s ním je odhad RRZ nižší o 0,6 % HDP.

Očakávané výdavky na opatrenia vlády súvisiace s kompenzáciou cien energií dosahujú 2,88 mld. eur, resp. 2,4 % HDP. Z toho výdavky v objeme 1,07 mld. eur, resp. 0,9 % HDP by mali byť financované z fondov EÚ. Po zohľadnení rozpočtovanej rezervy, výnosu zo solidárneho príspevku a zo zdanenia nadmerných príjmov z predaja elektriny je celkový negatívny vplyv opatrení na deficit nižší oproti rozpočtu o 1,54 mld. eur, resp. 1,3 % HDP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRRRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosťŠÚ Štatistický úrad SR