V treťom dôchodkovom pilieri pribudli stovky miliónov eur, výkonnostne vyčnieval len jeden typ fondov

Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Doplnkové dôchodkové sporenie za deväť mesiacov tohto roka zaznamenalo návrat k zvyšovaniu čistej hodnoty aktív. Tempo rastu čistej hodnoty aktív o vyše 10 %, teda o 320 miliónov eur, bolo ťahané novými príspevkami stále sa rozširujúcej účastníckej základne. V aktuálnej správe o finančnej stabilite to uviedla Národná banka Slovenska.

Vzostup indexových fondov

Priemerná výkonnosť tretieho dôchodkového piliera za toto obdobie bola na úrovni 3,7 %, pričom výraznejšie, smerom nahor, z neho vyčnievali iba indexové doplnkové dôchodkové fondy. Kladný prírastok čistej hodnoty aktív zaznamenali všetky typy doplnkových dôchodkových fondov, avšak rozdiely medzi dosiahnutými tempami kumulácie boli výrazné.

Veľká väčšina z celkového sektorového nárastu pripadla na rastovo zamerané doplnkové dôchodkové fondy. „Obzvlášť intenzívny je vzostup indexových doplnkových dôchodkových fondov, ktoré sú predmetom najväčšieho dopytu nových, prípadne prestupujúcich sporiteľov, a z pohľadu podielu na celkovej čistej hodnote aktív sa už blížia k méte 10 %,“ uviedla centrálna banka.

Neistota a trhové turbulencie

Významnejšie úpravy v skladbe portfólia sa v tomto roku udiali najmä v zmiešaných doplnkových dôchodkových fondoch.

Ústup akciovej zložky, ktorý nastal v minulom roku na pozadí zvýšenej neistoty a trhových turbulencií, sa ukázal ako dočasný. Váha priamych a nepriamych akciových investícií sa zvýšila z 27 % čistej hodnoty aktív k 31. decembru minulého roka na úroveň 32 % v treťom štvrťroku tohto roka, čo predstavuje nové maximum za posledné roky.

V sektore pribúdali najmä bankové dlhopisy krajín strednej a východnej Európy vrátane Slovenska. Výrazne sa znížili investície do amerických štátnych dlhopisov, čím podiel verejnej správy na všetkých dlhových cenných papieroch sektora prvýkrát výraznejšie klesol pod hranicu 50 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska