Veľkorysé dary na Vianoce nemusia byť najlepší nápad, môžete si narobiť zbytočné dlhy a finančný stres

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, darčeky, Vianoce
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Veľkorysé dary, ktoré sa kupujú počas vianočných sviatkov najbližším, prinášajú radosť, ale sú aj zdrojom finančného stresu.

Ako povedala Andrea Slezáková, ktorá sa v spoločnosti EOS KSI Slovensko venuje finančnej gramotnosti, v snahe pripraviť rodine bohatú nádielku pod stromček nie je ťažké podľahnúť pokušeniu nakúpiť darčeky na dlh.

Spoločenský tlak

„A tak nie je v dnešnej dobe ťažké vyrobiť si problematické dlhy neuváženým požičiavaním si na veci, bez ktorých sa v živote dokážeme zaobísť,“ upozorňuje Slezáková.

Ak ide o dlhodobú investíciu do bývania alebo ak ide o investíciu do zdravia či vzdelávania, v takýchto prípadoch má podľa nej zmysel požičať si.

„Zaplatenie si luxusnej dovolenky na dlh či najnovšieho typu mobilného telefónu sú zlým dlhom a zmysel nemajú,“ pokračuje výkonný riaditeľ EOS KSI Slovensko Peter Dvornák.

Tlak na všeobecné predvianočné míňanie je podľa neho skôr výsledkom spoločenského očakávania, nie potreby sviatočného prežitku.

„Zlaté pravidlo finančnej gramotnosti hovorí, že lehota splácania by nemala prekročiť životnosť veci, ktorú si kupujete,“ uzatvára Dvornák.

Krátkodobé potešenie

Podobný názor na požičiavanie si zdieľa aj spoločnosť FinGO.sk.

„Je dobré pripomenúť, že brať si úver len pre krátkodobé potešenie z darčekov nie je rozumné. Požičiavať si na Vianoce môže byť fatálnou chybou, ktorá človeka následne obmedzí pri iných, oveľa dôležitejších finančných plánoch,“ hovorí riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.

Pri spotrebných úveroch sa v súčasnosti úrokové sadzby pohybujú podľa nej v rozmedzí od 4,69 % do 12,9 %. Čo sa týka nebankových pôžičiek, tam sa úroky šplhajú aj k úrovni 25 %.

Jedným z dôvodov, prečo rastie záujem o spotrebné úvery, je podľa odborníčky aj vysoká inflácia.

Klesajúce úspory

Tovary sú drahšie a mnoho domácností, ktorým sa nezvýšili príjmy, si na nové auto, dovolenku alebo aj na darčeky musí požičať.

„Svoju úlohu tu zohráva aj skutočnosť, že domácnostiam klesajú úspory, na ktoré začali siahať v dôsledku zhoršenej ekonomickej situácie. Všetky tieto faktory môžu spôsobiť, že si na vianočné darčeky v tomto roku bude požičiavať viac ľudí ako tomu bolo v predchádzajúcich rokoch,” myslí si Šablová.

Podľa odborníčky, ak si už ľudia potrebujú požičať zopár stoviek či tisícku eur, menším zlom je povolené prečerpanie, resp. inými slovami debet na bežnom účte alebo využitie kreditnej karty.

„Pri týchto úverových produktoch je najdôležitejšie odsledovať si, na ako dlho si peniaze požičiate a nezabudnúť debet vyrovnať, resp. peniaze na kreditku vrátiť čo najskôr. Inak riskujete, že sa úroky nazbierajú a aj na týchto úveroch preplatíte viac ako ste plánovali,” radí Šablová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea SlezákováEva ŠablováPeter Dvornák
Firmy a inštitúcie EOS KSI SlovenskoFinGO.sk