Vláda umožnila tisíckam ľudí z cudziny prácu na Slovensku. Ako sa to odrazí na vývoji platov?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vláda umožnila tisíckam ľudí z cudziny prácu na Slovensku. Ako sa to odrazí na vývoji platov?
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Od začiatku marca je k dispozícii zásadne navýšený počet národných víz pre cudzincov, ktorí majú pomôcť zamestnávateľom udržať v chode svoje priemyselné prevádzky, dopravu a služby. Navýšenie počtu cudzincov na našom pracovnom trhu ale zároveň môže znamenať pomalší rast miezd.

Nezamestnanosť sa na Slovensku dlhodobo drží okolo 5 %, pričom väčšinu uchádzačov o prácu tvoria dlhodobo nezamestnaní, ktorí už nemajú pracovné návyky. V priemysle a v doprave pritom chýbajú desiatky tisíc pracovníkov. Vláda sa túto situáciu rozhodla riešiť navýšením počtu národných víz pre cudzincov na 10 000, čo umožní občanom z krajín mimo Európskej únie (EÚ) získať u nás zamestnanie. Uplatniť sa môžu najmä v automobilovom priemysle, ale aj ako vodiči nákladnej dopravy a autobusov či v službách.

Zamestnávatelia tento krok vítajú. „Situácia s nedostatkom zamestnancov sa dnes na Slovensku už ani nedá riešiť bez zamestnancov zo zahraničia. Najmä vo výrobnej sfére je z hľadiska flexibility a objemov nemožné zabezpečiť dostatočný počet kvalitných pracovníkov  slovenskými kandidátmi. Pracovný trh je vyčerpaný už aj v rámci krajín EÚ,“ skonštatovala Katarína Garajová, generálna riaditeľka personálnej agentúry MAXIN´s Group.

Kým ešte pred pár rokmi dostávali u nás prácu ľudia z Poľska, Rumunska a Bulharska, dnes tvoria väčšinu zamestnaných cudzincov Ukrajinci. Pracovné víza môžu dostať aj obyvatelia  Arménska, Azerbajdžanu, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Filipín, Gruzínska, Indonézie, Kazachstanu, Kirgizska, Moldavska, Nepálu, Severného Macedónska, Srbska, Tadžikistanu, Turkménska, Uzbekistanu a Indie.

Okrem výrazného navýšenia počtu pracovných víz vláda zároveň zmiernila podmienky pre firmy, ktoré môžu zamestnávať cudzincov. Kým do marca 2024 platilo, že firma musela u nás fungovať aspoň štyri roky, teraz je toto obdobie skrátené na tri roky.

Vyriešia cudzinci problém?

Podľa skúseností personálnych agentúr a zamestnávateľov je záujem občanov tretích krajín o prácu na Slovensku v súčasnosti vysoký. „Náš pracovný trh je pre nich atraktívny mzdovými podmienkami, rozmanitosťou pracovných pozícií, starostlivosťou o zamestnancov a neporovnateľne rozvinutejšou infraštruktúrou a lepšími životnými podmienkami ako sú v krajinách, z ktorých prichádzajú,“ povedala Garajová.

Podľa nej iba zamestnávanie cudzincov vyrieši problém s nedostatkom pracovnej sily a Slováci sa vôbec nemusia báť, že im cudzinci prácu kradnú. „Počet neobsadených pracovných pozícií sa na Slovensku pohybuje v desiatkach tisíc, čiže o nejakom kradnutí práce nemôže byť reč. Pracovná mobilita Slovákov v posledných rokoch prudko klesá, nezamestnanosť v regiónoch západného Slovenska sa dlhodobo pohybuje pod 5 percentami. Bez zahraničných pracovníkov zostanú tieto pracovné miesta neobsadené, čo samozrejme spôsobuje problémy. Celkovo je dôležité hľadieť na zamestnávanie cudzincov zo širšieho pohľadu a zohľadniť jeho vplyv na celkový trh práce a hospodárstvo danej krajiny, dodala generálna riaditeľka personálnej agentúry MAXIM´s Group.

Čo sa však nedá vylúčiť, je pomalší rast miezd v priemysle a odvetviach, v ktorých nájdu cudzinci uplatnenie.

Administratívne prekážky

Podľa odborníkov na pracovný trh sa netreba báť zásadného „návalu“ cudzincov, ktorí budú u nás pracovať, aj keď víza môže dostať až 10 000 pracovníkov. Kvóty však často neboli vyčerpané ani v minulosti, keď boli nižšie. Navyše, aktuálne povolené čísla majú platiť len do novembra. Za najväčšiu prekážku v procese zamestnávania občanov tretích krajín považujem personálnu poddimenzovanosť oddelení cudzineckej polície, čo sa prejavuje v nedostatku termínov na podávanie žiadosti o pobyty a v nevyváženosti v rámci Slovenskej republiky,“ ozrejmila Garajová.

Ak potrebuje zamestnávateľ alebo personálna agentúra flexibilne a rýchlo zamestnať občana tretej krajiny, ktorý bude pracovať na západnom Slovensku, žiadosť zvyčajne podáva na východe Slovenska (Michalovce, Rimavská Sobota), kde je voľných termínov neporovnateľne viac.  Najnovšie nariadenie vlády o národných vízach môže situáciu zlepšiť, pretože umožňuje cez naše zastupiteľstvá podať žiadosť a vybaviť udelenie národného víza pre vybrané najobsadzovanejšie priemyselné pozície. „Jedná sa o legislatívne nie až tak náročný proces, jeho obrovskou výhodou je rýchlosť a flexibilita použitia. My, ako zamestnávatelia pevne veríme, že je to začiatok ešte oveľa väčších a komplexnejších zmien pri zamestnávaní kandidátov zo zahraničia,“ uzavrela Garajová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať