Prídu ľudia pre vyššie sadzby na hypotékach o strechu nad hlavou? Ódor tvrdí, že strašenie nie je namieste

Ódor, hypotéky
Foto: koláž SITA Webnoviny - www.gettyimages.com
  • aktualizované 9. augusta, 14:26

Zvyšovanie úrokových sadzieb by nemalo mať zásadný vplyv na splátky hypoték občanov. Podľa dočasne povereného premiéra vlády odborníkov Ľudovíta Ódora v mnohých prípadoch rozdiel v splátke po navýšení ostane pomerne nižšou časťou ich rozpočtu.

Dodatočné náklady nepredstavujú podľa neho vo väčšine prípadov viac ako sto eur. To však podľa Ódora neznamená, že nejaké problémy nemôžu nastať.

Extrémny úverový nárast

No pôjde podľa jeho slov možno tak o jedno percento domácností, ktoré môžu mať nejaký problém. „Nejde teda o celospoločenský problém,“ povedal Ódor.

Vzhľadom na to, že slovenský úverový nárast bol v posledných rokoch extrémny, na hypotéky dohliadala aj Národná banka Slovenska.

V zásade podľa Ódora platí, že hypotéky banky väčšinou poskytovali pre stredné a vyššie príjmové kategórie, zväčša na drahé nehnuteľnosti v hlavnom meste. „Strašiť tým, že teraz 20 až 30 % príde o strechu nad hlavou, nie je na mieste,“ skonštatoval Ódor.

Podľa neho boli sadzby hypoték dlhé roky abnormálne nízke a aj teraz po zvyšovaní sú stále nižšie, ako keď sme vstupovali do eurozóny.

Predstavia návrhy riešení a odporúčaní

Ódor si nemyslí, že vláda či daňoví poplatníci by sa mali skladať a pomáhať dlžníkom z dobre situovanej domácnosti. A ak aj nejaké riešenie príde, dotkne sa len malej časti obyvateľstva.

Moje očakávanie je, že dohodnuté riešenie, ktoré v rámci pracovnej skupiny príde, nebude zaťažovať štátny rozpočet,“ poznamenal Ódor. No hypotéky budú podľa neho témou aj po voľbách pre ďalšiu vládu, ktorá môže prísť so svojimi vlastnými riešeniami.

Výkonná riaditeľka Slovenskej bankovej asociácie Milena Koreňová uviedla, že výsledky analýz a tiež návrhy riešení a odporúčaní pre ľudí predstavia 16. augusta na spoločných pracovných raňajkách zástupcov Národnej banky Slovenska, rezortu financií a bankovej asociácie.

„Po tomto termíne sme otvorení odbornej diskusii aj na pôde Národnej rady SR,“ povedala Koreňová. Banky sa podľa jej slov témou rastu úrokových sadzieb hypoték intenzívne zaoberajú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít Ódor
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaSBA Slovenská banková asociácia