Ukrajina nakoniec nebude žalovať Slovensko pre zákaz dovozu obilia, ministri sa dohodli na inom riešení

Ukrajina, obilie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukrajina nakoniec nebude Slovensko žalovať na pôde Svetovej obchodnej organizácie za predĺženie zákazu dovozu ukrajinského obilia.

Online rokovanie ministra Bíreša

Agentúre SITA to potvrdil komunikačný odbor ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Takáto dohoda vyplynula zo včerajšieho online rokovania ministra pôdohospodárstva SR Jozefa Bíreša a jeho ukrajinského kolegu.

„Dohodli sa na vytvorení systému obchodovania s obilím na základe vydávania a kontrolovania licencií. Kým bude tento systém spustený a otestovaná jeho úplná funkčnosť, naďalej platí zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, ktorý slovenská vláda schválila od 16. septembra do konca tohto roka,“ uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva.

Zrušenie žaloby

Minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš požiadal ukrajinského kolegu, aby Ukrajina zastavila všetky kroky súvisiace so žalobou proti Slovensku, ktorú avizovala a taktiež aj vyjadrenia o zastavení obchodu s agrokomoditami zo Slovenska na Ukrajinu. Minister Mykola Solskyi prisľúbil, že včerajším dňom tieto kroky zastavuje.

Slovensko po 15. septembri predĺžilo zákaz dovozu ukrajinského obilia. Zákaz bude platiť do konca tohto roka. Vláda rozhodnutie schválila per rollam, teda písomným vyjadrením členov vlády formou obežníka.

Nečinnosť Európskej komisie

Slovenská vláda tak reaguje na nečinnosť Európskej komisie, ktorá takýto zákaz po 15. septembri neprijala. Zákaz dovozu z Ukrajiny sa týka štyroch komodít, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien.

„Európska komisia nepredĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, vrátane pšenice, po 15. septembri, preto vláda rozhodla o zákaze ich dovozu na národnej úrovni. Musíme zabrániť nadmernému tlaku na slovenský trh, aby sme zostali féroví aj voči domácim farmárom,“ uviedol minulý týždeň premiér Ľudovít Ódor. Vláda týmto krokom podľa neho reagovala na rovnaký postup Poľska a Maďarska.

Vláda bude podľa premiéra aj počas platnosti národného zákazu dovozu štyroch komodít na Slovensko intenzívne pracovať s Európskou komisiou a členskými štátmi EÚ. A to pri hľadaní celoeurópskeho, systémového riešenia a je pripravená zákaz v takom prípade zrušiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef BírešĽudovít ÓdorMykola Solskyi
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRVláda SRWTO Svetová obchodná organizácia