Plánujete kúpiť či predať nehnuteľnosť? Niektoré chyby vás môžu vyjsť poriadne draho

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
chyby pri kúpe a predaji nehnuteľnosti
Ilustračný obrázok. Zdroj: gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nový rok je obdobím nových výziev a mnohí možno uvažujú o kúpe nehnuteľnosti. Aby sa však pre vás sen o novom bývaní nestal nočnou morou, je dobré dávať si pozor na niekoľko vecí, ktoré vám môžu spôsobiť nemalé finančné, ale aj právne problémy.

Realitný maklér a manažér bratislavskej pobočky realitnej kancelárie Leaders & Partners Jaroslav Vondráček odporúča riešiť kúpu či predaj nehnuteľnosti výhradne v spolupráci s realitnou kanceláriou.

Som zástanca toho aby si napríklad účtovník, automechanik, či HR manažér robili svoju prácu, ktorú robia profesionálne a v prípade realít sa ľudia obrátili na profesionála v danom obore,“ uviedol. Ako dodal, vo svojej praxi už zažil nejeden prípad, keď sa klient obrátil na realitnú kanceláriu až vtedy, keď už mal problém.

chyby pri predaji a kúpe nehnuteľností
Pri predaji či kúpe nehnuteľnosti je dobré obrátiť sa na realitnú kanceláriu. Zdroj: gettyimages

Pozor na ťarchy v liste vlastníctva

Ak sa rozhodnete kúpiť byt na vlastnú päsť a bez realitnej kancelárie vstupujete do veľkého rizika,“ upozorňuje Vondráček. Ako príklad uvádza, že nie každý byt ktorý je v liste vlastníctva evidovaný bez ťarchy, je skutočne bez zaťaženia.

Existujú prípady, kde je v liste vlastníctva uvedená poznámka o začatí súdneho konania o určenie neplatnosti kúpnej zmluvy. V takomto prípade môže po ukončení súdneho konania nastať oveľa väčší problém, ako si vieme predstaviť,“ zdôrazňuje s tým, že súd použije relevantnosť neplatnosti zmlúv aj po rokoch od kúpy takéhoto pozemku, či bytu.

Pre podobné prípady je určite rozumnejšie najať si realitnú kanceláriu, ktorá vás na takéto náležitosti upozorní a v konečnom dôsledku vám ušetrí nemalú finančnú čiastku,“ dodáva.

Realitná kancelária zodpovedá za relevantnosť zmlúv

Každá realitná kancelária zodpovedá za relevantnosť všetkých zmlúv pretože spolupracuje s externým advokátom. „Vďaka tomu vieme našim klientom poskytnúť 100-percentnú právnu ochranu. Postaráme sa o rezervačnú zmluvu, zmluvu o budúcej zmluve aj kúpnu zmluvu,“ poznamenal Vondráček.

Pri predaji či kúpe nehnuteľnosti je podľa neho dobré obrátiť sa na skúseného makléra aj z ďalších dôvodov. „Maklér má jednoznačne najlepší prehľad o aktuálnych cenách na trhu. Často sa stretávam s tým, že napríklad klientov sused predal byt za 250-tisíc minulý rok a klient si myslí, že svoj byt predá za rovnakú cenu,“ vysvetľuje a dodáva, že skutočnosť, že je byt za danú cenu v inzercii, neznamená, že sa za túto cenu aj predá.

Ďalšou výhodou predaja nehnuteľnosti prostredníctvom realitnej kancelárie je nastavenie predajnej politiky a profesionálne fotografovanie bytu, domu, či pozemku. „Dnes je oveľa menší dopyt pre rastúce hypotekárne úroky, čo sa zrejme v dohľadnej dobe nezmení. Preto je veľmi dôležité mať pri sebe profesionála, ktorý vám zabezpečí kompletný servis v súvislosti s predajom vašej nehnuteľnosti, vrátane profesionálnej prezentácie,“ doplnil.

Ďalšie veci, ktoré by ste si pred kúpou nehnuteľnosti mali skontrolovať:

Stav nehnuteľnosti – pred kúpou bytu je dobré si zistiť, v akom stave je bytový dom, v ktorom sa byt nachádza, či je zateplený, prípadne nezateká strecha a podobne.

Mesačné platby – dôležité je tiež sa vopred informovať o výške mesačných zálohových platieb, ktoré môžu byť v prípade starších nehnuteľností v porovnaní s novostavbami vyššie aj o desiatky eur.

Susedia – ak kupujete byt, je dobré si zistiť, akých budete mať susedov. Aj keď tento stav nie je nemenný, výnimočne hluční či nesprispôsobiví susedia vám môžu skomplikovať sen o novom bývaní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav Vondráček