Rast cien nehnuteľností za posledné mesiace prekročil úroveň 20 percent, ide o najväčšie zdražovanie za posledných 12 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie v druhom štvrťroku 2022 vzrástli medziročne o 16,6 %, čo je najviac v histórii zisťovania od roku 2010. Ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti skutočne aj predali, tak naďalej zvyšovali dynamiku rastu.

Rast realizačných cien

Aktuálny vývoj bol dôsledkom najmä rekordného štvrtinového medziročného rastu realizačných cien nových nehnuteľností. Ich rast prekročil úroveň 20 % prvýkrát. Ako v stredu informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), ceny existujúcich nehnuteľností stúpli miernejšie, v priemere o necelých 13 %.

V porovnaní s prvým štvrťrokom tohto roka sa realizačné ceny nehnuteľností zvýšili o 5,5 %. Na vývoji cien sa v druhom štvrťroku približne rovnako podieľali existujúce aj nové nehnuteľnosti.

„V dlhodobom porovnaní boli aktuálne realizačné ceny nehnuteľností vyššie ako v priemere počas roka 2010 (bázický index) o 81,5 %. Výraznejší rast sa prejavil u existujúcich nehnuteľností, pričom ich ceny v dlhodobom horizonte boli vyššie až o 91 %,“ uviedla hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová s tým, že nové nehnuteľnosti v priebehu jedenástich rokov zvýšili predajné ceny o 63 %.

Predražené novostavby

Medziročné zvýšenie cien všetkých nehnuteľností bez rozdielu na vek sa prejavilo vo všetkých ôsmich krajoch, situácia sa však významne líšila.

Najvýraznejšie, v priemere za celý trh o viac než 20 %, stúpli realizačné ceny v troch okrajoch, a to v Banskobystrickom, Košickom a Trnavskom kraji.

Ceny ťahali nahor najmä dynamicky rastúce ceny novostavieb, len v Košickom kraji to bolo naopak, staršie, resp. existujúce nehnuteľnosti sa tu predávali drahšie o viac ako 28 %, novostavbám sa ceny medziročne zvýšili o necelých 16 %.

Naopak, len minimálne za rok stúpli ceny nehnuteľností v Nitrianskom kraji (o menej ako 3 %) a v Žilinskom kraji (o necelých 10 %).

Zdražovanie starších bytov

„Zaujímavosťou tiež je, že až v troch krajoch sa prejavil opačný trend ako na celoslovenskej úrovni, rast cien ťahali najmä prudšie rasty pri starších nehnuteľnostiach ako pri novostavbách. Okrem Košického kraja to platilo tiež v Žilinskom a Trenčianskom kraji, v ktorých medziročný rast cien starších nehnuteľností na bývanie mal približne trojnásobne vyššie tempo ako rast cien novostavieb,“ priblížila Morháčová.

Na väčšine územia SR sa v druhom štvrťroku prudšie zvyšovali najmä ceny novostavieb – v Banskobystrickom kraji o takmer 42 % a vysoké rasty boli aj v Prešovskom kraji (o 26 %) a tradične v Bratislavskom kraji (o 24,9 %), ktorý má líderské postavenie v počte novostavieb bytov medzi krajmi.

Štatistický úrad od druhého štvrťroka 2022 rozšíril výstupy o realizačných cenách nehnuteľností aj na úroveň jednotlivých krajov. Reaguje tak na dopyt užívateľov po údajoch o situácii v regiónoch SR. Rozšírenie údajov umožnil prechod na kvalitnejší a rozsiahlejší zdroj údajov o cenách – zrealizované obchody zapísané priamo v Katastri nehnuteľností.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR