Druckerovo ministerstvo prerozdelí medzi konzorciá ôsmich vysokých škôl až 120 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Minister školstva Tomáš Drucker. Foto: SITA/Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
Tento článok pre vás načítala AI.

Vytvorením konzorcií sa medzi osem slovenských vysokých škôl prerozdelí suma 120 miliónov eur. Ako informuje Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR, prostriedky môžu využiť na modernizáciu a budovanie integrovanej výskumnej, vzdelávacej alebo ubytovacej infraštruktúry.

Zapojilo sa osem škôl

Prostredníctvom výzvy mohli vysoké školy žiadať vytvorením konzorcií finančné prostriedky na aktivity ako výstavba nových objektov, nákup stavieb a pozemkov alebo úprava vonkajších areálov,“ približuje rezort školstva. Doplnil, že konzorciá musia byť vytvorené do roku 2026.

Do výzvy sa zapojilo osem škôl, z ktorých môžu vzniknúť štyri konzorciá. Ide o konzorcium Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Ekonomickej univerzity v Bratislave, taktiež konzorcium Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a Technickej univerzity vo Zvolene, konzorcium Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, a napokon konzorcium Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a Trnavskej univerzity v Trnave.

Z celkovej alokovanej sumy 120 miliónov eur je 12 miliónov určených na aktivity súvisiace s integráciou jednotlivých škôl do konzorcia. Ostatných 108 miliónov eur by malo smerovať na aktivity na podporu integrovanej infraštruktúry.

Poradie úspešnosti

Projekty na vytvorenie konzorcií vysokých škôl sú jedným z kľúčových krokov v posilňovaní spolupráce a excelentnosti vo vzdelávaní a vede. Treba oceniť vysoké školy, ktoré takéto aktivity robia, pretože ich zásluhou to povedie ešte k výraznejšiemu pokroku v našom vzdelávacom systéme a som presvedčený, že to bude v prospech nielen študentov, ale celej spoločnosti,“ vraví minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Odborní hodnotitelia po zhodnotení žiadostí zostavili poradie úspešnosti prihlásených škôl. Najviac bodov získal projekt konzorcia Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Ekonomickej univerzity v Bratislave, získa sumu temer 50 miliónov eur.

Nasledoval projekt konzorcia Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a Technickej univerzity vo Zvolene. Finančný príspevok preň predstavuje viac ako 20,6 milióna eur. Tretie miesto obsadil projekt konzorcia Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorý získa viac ako 24,2 milióna eur.

Spolupráca je kľúčová

Na štvrtej priečke v hodnotení skončil projekt konzorcia Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a Trnavskej univerzity v Trnave, kam bude smerovať vyše 25,1 milióna eur.

Spolupráca medzi vysokými školami je kľúčová, a to aj pre oblasti, ktorými sú inovácie a výskum. Táto finančne podporená kooperácia vysokých škôl bude mať pozitívny dosah na našu krajinu a dovolím si uviesť, že aj na medzinárodný priestor. Verím, že prostredníctvom týchto projektov konzorcií dosiahnu vysoké školy ešte vyššiu úroveň a prispeje to k investovaniu do oblasti vzdelávania a výskumu,“ uviedol štátny tajomník ministerstva školstva Róbert Zsembera.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Róbert ZsemberaTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMinisterstvo školstva SR