Komisár pre deti Mikloško víta zákaz mobilov na školách. Zaradíme sa medzi moderné krajiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Komisár pre deti Jozef Mikloško. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Komisár pre deti Jozef Mikloško víta zámer Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR regulovať používanie mobilných telefónov na školách. Rovnako považuje za dobrú správu i to, že rezort chce túto reguláciu vložiť priamo do zákona, a je tiež toho názoru, že tento krok zaradí Slovensko medzi moderné európske štáty, ktoré už na základe dostupných dát podobný krok zaviedli.

Ako ďalej uviedol vo svojej reakcii na tlačovú konferenciu ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD), dáta jasne svedčia v neprospech používania mobilov deťmi.

Viaceré negatívne dopady

„Z pozície Úradu komisára pre deti už druhý rok upozorňujeme na potrebu týchto opatrení. Nekontrolované používanie mobilných telefónov na školách môže mať negatívny dopad na študijné výsledky, pozornosť, sociálne interakcie aj duševné zdravie detí. Minulý týždeň sme navštívili pána ministra spolu s popredným neurológom, profesorom Martinom Stránským, ktorý bol hosťom na našom okrúhlom stole odborníkov k regulácii mobilov na školách. Som veľmi rád, že minister vypočul aj argumenty špičkového odborníka, ktorý sa tejto téme z medicínskeho hľadiska venuje dlhodobo,“ uviedol Mikloško s tým, že v rámci stretnutia Druckerovi odovzdal i písomnú podporu od mládežníckeho parlamentu.

Potreba digitálnej výchovy

Mikloško sa vyjadril, že predmetný krok je v súlade s ich dlhodobým záväzkom zaistiť, aby školské prostredie podporovalo zdravý vývoj a učenie detí.

„Rovnako je dôležité zdôrazniť potrebu digitálnej výchovy, aby deti vedeli, ako zodpovedne využívať technológie. Je správne, že ministerstvo poňalo túto problematiku komplexne,“ doplnil komisár pre deti. Vyjadril tiež presvedčenie, že regulácia mobilov pomôže vytvoriť väčšmi koncentrované a interaktívne učebné prostredie, v ktorom sa deti bez vyrušovania budú môcť sústrediť na výučbu a osobný rast.

„Teším sa na ďalšiu spoluprácu so všetkými zainteresovanými stranami pri implementácii a hodnotení tohto opatrenia,“ uzavrel Mikloško.

Návrh ministerstva školstva

Rezort školstva navrhuje zákaz používania mobilných telefónov na základných školách. Na tlačovej besede o tom informoval minister školstva Drucker, uviedol, že ide o reakciu na dáta o negatívnom vplyve mobilov na výsledky vzdelávania, ale aj duševné zdravie detí, poukázal napríklad na výskumy OECD či odporúčania UNESCO.

Doplnil tiež, že pracovná skupina, ktorá bola zriadená k predmetnej problematike odporúčala, aby bola regulácia používania mobilov vo forme odporúčania školám, avšak rezort školstva sa rozhodol zapracovať tento zákaz do legislatívy, aby zaistil lepšiu vymáhateľnosť. Vysvetlil pre prvý až tretí ročník základných škôl bude zavedený úplný zákaz používania mobilov, a to ako počas vyučovania, tak aj počas prestávok či v priestoroch školy.

Následne od štvrtého ročníka by tento zákaz mal mať výnimku v prípade, ak si použitie mobilného telefónu vyžaduje štátny vzdelávací program. Rovnaká výnimka bude platiť aj od šiesteho ročníka ZŠ, kde sa k tomu pridá aj výnimka, o ktorej bude rozhodovať učiteľ, pre potreby vzdelávania.

Rovnaké opatrenia budú platiť i pre analogické ročníky osemročných gymnázií. Minister uviedol, že jeho rezort pripravuje zmenu zákona i vyhlášku, ktorá reguláciu používania mobilov presnejšie upraví. Drucker tiež informoval o tom, že zadefinujú aj výnimky pre deti so špeciálnymi potrebami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef MikloškoMartin StránskýTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SROECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvojUNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie