Na Testovanie 9 neprišiel tento rok každý dvadsiaty žiak, zistila Štátna školská inšpekcia

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na celoslovenskom Testovaní 9 sa zúčastnilo 95 percent žiakov základných škôl a 87 percent žiakov osemročných gymnázií.

Vyplýva to zo zistení Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI), ktoré poskytol vedúci kancelárie hlavnej školskej inšpektorky Matúš Jarolín.

Zisťovali aj dôvody neprítomnosti

Ako ďalej vysvetlil, inšpektori ŠŠI sa počas tohtoročného testovania sústredili aj na kontrolu počtov zúčastnených žiakov a zisťovali dôvody ich neprítomnosti. Dôvodmi boli najmä ochorenie, štúdium v zahraničí, ale aj bezdôvodná neúčasť na testovaní.

Testovanie žiakov deviateho ročníka základných škôl a štvrtého ročníka gymnázií a stredných športových škôl s osemročným vzdelávacím programom sa konalo od 6. do 7. apríla a zúčastniť sa na ňom malo viac ako 42-tisíc žiakov z 1 598 škôl. Náhradný termín Testovania 9 je naplánovaný na 21. – 22. apríla.

Jarolín podotkol, že aj keď nové pravidlá Testovania 9 stále preverujú úroveň vedomostí, absolvovanie testu a jeho výsledky nemusia byť súčasťou kritérií pre prijímanie žiakov na stredné školy.

Päť percent môže odrážať realitu

Hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská uviedla, že v nasledujúcich rokoch plánujú sledovať trendy účasti žiakov na Testovaní 9 a zároveň zaraďovanie výsledkov Testovania 9 do kritérií pre prijímanie na stredné školy.

„Ak by počty otestovaných žiakov klesali, bude otázne, nakoľko testovanie odrazí úroveň vedomostí,“ zhodnotila.

Zároveň poukázala na to, že v kontrolovaných školách každý dvadsiaty žiak neprišiel tento rok na Testovanie 9. Je preto podľa nej otázne, nakoľko to skreslí celkový výsledok testovania.Inšpektori totiž zatiaľ nevedia, či si verejnosť všimla nové pravidlá prijímania na stredné školy.

Štofková Dianovská preto komentovala, že päť percent neprítomných žiakov na riadnom termíne Testovania 9 môže odrážať realitu a nemusí znamenať, že niektorí žiaci účelovo na testovanie neprišli.

Uviedli konkrétne počty

Vedúci kancelárie hlavnej školskej inšpektorky uviedol, že kontrolované základné školy evidovali 2 343 žiakov deviateho ročníka, z ktorých sa na testovaní zúčastnilo 2 223.

V prípade sledovaných osemročných gymnázií sa z celkového počtu 590 evidovaných žiakov na testovaní zúčastnilo 515.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta Štofková DianovskáMatúš Jarolín
Firmy a inštitúcie ŠŠI Štátna školská inšpekcia