Porota vybrala finálovú desiatku najlepších učiteľov na Slovensku, jasnú prevahu majú ženy

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Odborná porota ocenenia Učiteľ Slovenska 2021 vybrala spomedzi prihlášok finálnu desiatku najlepších pedagógov. Medzi nimi je sedem žien a traja muži.

Komunikačná manažérka Centra environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica Eva Sládková dodala, že verejnosť má do 24. apríla možnosť hlasovať o Cene verejnosti.

Víťaza vyhlásia začiatkom mája

Hlasovať pritom môže ktokoľvek, avšak z jednej IP adresy vie tak urobiť maximálne päťkrát počas celého hlasovania.

Laureáta Učiteľa Slovenska 2021 verejnosť spozná počas slávnostného večera 4. mája.

Zuzana Labašová z Komenského inštitútu poukázala na to, že vo finálnej desiatke sú pedagógovia z rôznych miest, zo súkromných, štátnych škôl aj nemocničnej školy.

Po dvoch učiteľoch je z Bratislavského, Trenčianskeho a Žilinského kraja a po jednom z Nitrianskeho, Banskobystrického a Prešovského kraja.

Výber nie je jednoduchý

Bývalá hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová, ktorá odbornú porotu vedie zhodnotila, že výber v tejto fáze ocenenia nie je jednoduchý aj preto, že rozdiely v plnení kritérií medzi účastníkmi na konci prvej desiatky a na začiatku druhej desiatky nie sú vôbec priepastné.

„To, samozrejme, vedie k tomu, že porotcovia veľmi podrobne analyzujú obsah prihlášok, v ktorých účastníci definujú svoju činnosť. Je to veľmi zaujímavý proces, keďže niektoré argumenty porotcov sú také presvedčivé, že vedú k zmene optiky nazerania na mieru naplnenia kritérií,“ priblížila.

Porota ešte finalistov potrápi

Najzásadnejší vplyv na hodnotenie podľa Kalmárovej má to, ako dokážu učitelia pri výučbe zohľadňovať individualitu žiakov a či sú ochotní skúšať nové inovatívne metódy, a ako ich zdieľajú v rámci učiteľskej komunity.

Vysvetlila, že počas výberu víťaza sa porotcovia stretnú s finalistami a zhodnotia spôsob prezentovania pilierov, na ktorých stojí ich pedagogické pôsobenie.

Tiež posúdia návrhy učiteľov na riešenie komplikovaných situácií, ktoré sa v školách potenciálne vyskytujú, ich spôsob argumentácie, rýchlosť a vecnosť reakcií na názory ostatných finalistov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viera Kalmárová