Rektori trvajú na dofinancovaní vysokých škôl, sú pripravení na protest

Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer.

Rektori a rektorky vysokých škôl trvajú na splnení všetkých svojich požiadaviek. Pripravení sú rokovať s akademickými obcami o zatvorení brán vysokých škôl od 17. novembra a sú naďalej odhodlaní na všetky formy protestu. Vyplýva to zo záverov 107. rokovania Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), ktoré bolo vo štvrtok na pôde Univerzity Komenského v Bratislave.

Čiastočné splnenie požiadaviek

Na rokovaní sa zúčastnil aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký a predstavitelia Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Po zverejnení návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025 členovia SRK konštatujú len čiastočné splnenie svojich požiadaviek, ktoré deklarovali vo vyhlásení „Zabráňme kolapsu vysokých škôl na Slovensku!“ 13. septembra.

Po niekoľkých stretnutiach s predsedom vlády a ministrom školstva rektori vo štvrtok skonštatovali, že nebola zohľadnená ich požiadavka na úpravu rozpočtu na rok 2023 pre vysoké školy o 72 miliónov eur. Návrh rozpočtu obsahuje len ponechanie sumy 27 miliónov eur s podmienkou viazanosti. SRK žiada tieto prostriedky poskytnúť vysokým školám bez viazanosti.

Zvýšené náklady na energie

Rektori poukázali na fakt, že financie na pokrytie zvýšených nákladov na energie do konca roka 2022 vo výške 17 miliónov eur sú prisľúbené, avšak doteraz neboli alokované na jednotlivé vysoké školy, a žiadajú o ich bezodkladné pridelenie vysokým školám.

Ak nedôjde k splneniu požiadavky vysokých škôl na dofinancovanie národných a európskych projektov, hrozí podľa šéfov vysokých škôl nesplnenie ich merateľných ukazovateľov s následnými korekciami. SRK preto žiada splnenie požiadavky dofinancovania národných a európskych projektov vo forme konkrétnych účelových dotácií na jednotlivé vysoké školy.

„Je absolútne neprijateľné a nereálne realizovať návrh na prepustenie ďalších viac ako 2 000 zamestnancov vysokých škôl, čo predstavuje viac ako 10 percent všetkých zamestnancov. Konferencia rektorov preto kategoricky nesúhlasí s ďalším prepúšťaním zamestnancov vysokých škôl,“ uviedla SRK.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Horecký
Firmy a inštitúcie SRK Slovenská rektorská konferencia