Vysokoškolský pedagóg dostal za prijatie úplatku podmienku, zaplatiť musí aj nemalé peniaze

Pohľad na vchod do budovy Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

Sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku uznal v piatok docenta a bývalého dekana Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského Milana Triznu za vinného z prijímania úplatku a uložil mu trest tri roky väzenia podmienečne odložený na dobu štyroch rokov. Stalo sa tak v rámci schválenia dohody o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry.

Súd takisto obvinenému uložil peňažný trest vo výške 8000 eur. Pokiaľ by ho nezaplatil, samosudca určil náhradný trest v trvaní štyroch mesiacov väzenia. Trizna sa podľa rozsudku tiež musí v rámci výchovného programu zúčastňovať súdnych pojednávaní týkajúcich sa korupcie. Rozhodnutie súdu je právoplatné, keďže súčasťou dohody je záväzok nepodať voči nej odvolanie.

Navrhovali vyšší peňažný trest

Odsúdený sa po skončení verejného zasadnutia pre médiá nechcel vyjadrovať. Podľa prokurátora Petra Jenčíka je uložený trest v tomto prípade dostatočný aj vzhľadom na priznanie pedagóga.

„Pokiaľ ide o výšku peňažného trestu, navrhovali sme pôvodne vyšší trest, ale obvinený by vzhľadom na svoju súčasnú situáciu nevedel taký trest zaplatiť,“ doplnil.

Úplatok vo výške 20-tisíc eur

Trizna sa podľa orgánov činných v trestnom konaní skutku dopustil tým, že ako zodpovedná osoba poverená Univerzitou Komenského v Bratislave si vyžiadal a prevzal úplatok vo výške 20-tisíc eur za to, že v mene univerzity prevezme bez zásadných výhrad stavebné a rekonštrukčné práce vykonané na pôde školy, čo bolo podmienkou pre následné uhradenie zmluvnej ceny za tieto práce pre zhotoviteľa.

Vysokoškolského pedagóga zadržali pri preberaní úplatku v apríli tohto roku, pričom ku skutku sa priznal. Z fakulty ho následne prepustili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Trizna
Firmy a inštitúcie Prírodovedecká fakulta Univerzity KomenskéhoŠpecializovaný trestný súd v PezinkuÚŠP Úrad špeciálnej prokuratúry