Búracie práce v popradskej nemocnici sa začali, podľa riaditeľa ide o najväčšiu prestavbu od jej otvorenia (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica v Poprade
Budova popradskej nemocnice pred komplexnou obnovou a prestavbou za viac ako 42 mil. eur, ktorá bude financovaná z Plánu obnovy a odolnosti SR. Poprad, 1. marec 2024. Foto: SITA/Mária Frisová
Tento článok pre vás načítala AI.

Búracími prácami v piatok odštartoval projekt komplexnej obnovy a prestavby nemocnice v Poprade za viac ako 42 miliónov eur. Za tri roky sa z nej má stať jedno z najmodernejších zdravotníckych zariadení.

Stavenisko v piatok odovzdali zhotoviteľovi, nemocnica bude práce financovať z Plánu obnovy a odolnosti.

Ako informoval riaditeľ nemocnice Stanislav Kandrik, realizovať ich budú za plného chodu zariadenia s už zavedenými organizačnými zmenami. Niektoré oddelenia a ambulancie totiž museli presťahovať, operatívu však budú práce obmedzovať len v minimálnej miere.

Historická chvíľa

Podľa riaditeľa nemocnice ide o historickú chvíľu, keď sa po 50 rokoch od jej otvorenia začína jej najväčšia a investične najrozsiahlejšia prestavba. „V 21. storočí sú naše nemocničné priestory nevyhovujúce, medicínske procesy a postupy sa ale oproti 70. rokom výrazne zmenili,“ skonštatoval s tým, že nemocnicu čaká náročné obdobie.

Rekonštruovať sa bude podľa jeho slov desať poschodí v lôžkovej časti a osem poschodí komplementu. Práce majú trvať menej ako 900 dní. Popradská nemocnica má podľa predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (Hlas-SD) významné miesto v rámci slovenského zdravotníckeho systému.

Koniec rekonštrukcie v roku 2026

Vďaka svojej polohe, miestu, vďaka tomu, že je nemocnicou v jednom z najväčších centier cestovného ruchu na Slovensku, kde aj mimo počtu obyvateľov v danom okrese či kraji dochádza dennodenne k extrémnej koncentrácii ľudí. Preto je dôležité, aby dokázala poskytovať zdravotnú starostlivosť na najvyššej úrovni,“ povedal pri príležitosti piatkového odovzdania staveniska.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) dodala, že nemocnica má byť zrekonštruovaná do konca júna 2026. Zároveň pripomenula, že Slovensko môže čerpať z Plánu obnovy a odolnosti v oblasti zdravotníctva 1,4 miliardy eur.

Komplexná obnova

Komplexná obnova a prestavba nemocnice v Poprade zahŕňa rekonštrukciu 349 lôžok pre pacientov, 19 lôžok vybudujú úplne nových. Komplexnou obnovou prejde aj poliklinika, zásadné zmeny si podľa nemocnice dlhodobo žiada centrálna plynová kotolňa, vonkajšie aj vnútorné rozvody.

Súčasťou projektu je aj zateplenie s cieľom znížiť energetickú záťaž nemocnice. Po realizácii všetkých uvedených zmien príde na rad medicínska technika, celková vonkajšia aj vnútorná bezpečnosť nemocnice.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter PellegriniZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaNárodná rada SRNemocnica Poprad