Chrípka na Slovensku nepoľavuje, zatvorených bolo spolu 369 škôl a jedny detské jasle

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
čaj, choroba, ochorenie, chrípka, prechladnutie
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku zúri chrípka. Chrípkové prázdniny vyhlásilo v piatom kalendárnom týždni spolu 370 výchovno-vzdelávacích zariadení. Išlo o 220 materských škôl, 142 základných škôl, sedem stredných škôl a jedny detské jasle v Nitrianskom kraji.

Chorobnosť naďalej stúpa

Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva SR, celkovo lekári hlásili 70 633 akútnych respiračných ochorení (ARO). Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 9,1 percenta. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom kraji, najnižšia v Žilinskom kraji.

Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1 959 osôb, čo predstavuje 2,8 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili zápal prínosových dutín (1 017). Ostatné komplikácie predstavovali zápal stredného ucha (598) a zápal pľúc (344). Najvac chorých bolo vo vekovej skupine najmenších detí do päť rokov.

Chrípku a chrípke podobné ochorenia hlásili lekári v 14 802 prípadoch, čo predstavuje 21,0 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť stúpla o 53,1 percenta. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Nitrianskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji.

Polročná chrípková sezóna

„Chrípková sezóna trvá na severnej pologuli od októbra do konca apríla/začiatku mája,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva. V Epidemiologickom informačnom systéme bolo v piatom kalendárnom týždni spracovaných 166 prípadov ochorenia COVID-19.

„Z celkového počtu hlásených prípadov ochorenia bola za mesiac február (k 4. februáru) najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť zaznamenaná vo vekovej skupine detí do jedného roku života,“ dodal úrad. Hlásených bolo aj 10 prípadov ťažkého akútneho respiračného ochorenia, a to z Nitrianskeho, Trnavského, Žilinského, Banskobystrického, Prešovského a Košického kraja. Od začiatku chrípkovej sezóny bolo doteraz zaznamenaných 32 prípadov SARI, z toho 10 sa skončilo úmrtím.

Najviac materských škôlok zatvorili v Trnavskom a Košickom kraji

Najviac materských škôl zatvorili v Trnavskom kraji, a to 43. Nasledujú Košický kraj (35), v Žilinskom kraji ich zatvorili 34, 33 v Nitrianskom kraji, 31 v Prešovskom kraji, 21 v Banskobystrickom kraji, 14 v Trenčianskom kraji a deväť v Bratislavskom kraji.

Najviac základných škôl prerušilo výchovno-vzdelávací proces v Banskobystrickom kraji a v Prešovskom kraji, a to zhodne po 26, po nich nasledujú Košický kraj (24), Nitriansky kraj (23), Trnavský kraj (21), Trenčiansky kraj (10), Žilinský kraj (sedem) a Bratislavský kraj (päť). Spomedzi stredných škôl zatvorili štyri v Trnavskom kraji a po jednej bolo z Prešovského, Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Situácia v Trenčianskom kraji nepoľavuje

Lekári v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) nahlásili v 5. kalendárnom týždni 6 666 akútnych respiračných ochorení, čo je približne o 14 percent prípadov viac ako v predchádzajúcom týždni. Informovala o tom trenčianska regionálna hygienička Ľudmila Bučková.

Najvyššia chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v rámci TSK je aktuálne v okrese Bánovce nad Bebravou, kde dosiahla úroveň 4 139 ochorení na 100-tisíc obyvateľov, naopak, najnižšiu chorobnosť zaznamenali v okrese Prievidza. Pre vysokú chorobnosť detí uzavreli v kraji 14 materských škôl a 10 základných škôl.

V piatom kalendárnom týždni nového roka nahlásili lekári tiež osem prípadov ochorenia COVID-19, z toho sedem prípadov v okrese Trenčín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudmila Bučková
Firmy a inštitúcie TSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)