Naozaj musíme pre svoje zdravie urobiť aspoň desaťtisíc krokov denne? Najnovšia štúdia mnohých isto poteší

Chôdza, chodci
Foto: ilustračné: www.gettyimages.com

Dlho sa tvrdilo, že na udržanie dobrej kondície a zdravia je potrebné urobiť aspoň 10-tisíc krokov denne. Podľa novej štúdie by však na pozitívny prínos mohlo stačiť aj menej ako päťtisíc krokov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Tím odborníkov z Lekárskej univerzity v poľskom Lodži a americkej Johns Hopkins University School of Medicine zistil, že výhody chôdze sa týkajú všetkých pohlaví a vekových kategórií bez ohľadu na to, kde žijú. Najväčšie benefity však zaznamenali u ľudí do 60 rokov.

Čím viac krokov, tým lepšie

Analýza viac ako 226-tisíc ľudí z celého sveta ukázala, že štyritisíc krokov stačí na to, aby sa začalo znižovať riziko predčasného úmrtia z akejkoľvek príčiny.

Len niečo vyše 2 300 je dostatočné množstvo na to, aby prospelo srdcu a cievam. Čím viac krokov však ľudia robia, tým viac zdravotných prínosov sa prejavuje, uviedli vedci.

Každých ďalších tisíc krokov nad rámec štyritisíc pritom podľa nich znižuje riziko predčasného úmrtia o 15 %, až do 20-tisíc krokov.

Málo pohybu zabíja milióny ľudí

Maciej Banach z univerzity v Lodži poznamenal, že i keď počet moderných liekov rastie, nie sú jedinou odpoveďou.

„Domnievam sa, že by sme mali vždy zdôrazňovať, že zmeny životného štýlu vrátane stravy a cvičenia, ktoré boli hlavným hrdinom našej analýzy, môžu byť prinajmenšom rovnako alebo dokonca ešte účinnejšie pri znižovaní kardiovaskulárneho rizika a predlžovaní života,“ povedal.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je nedostatočná fyzická aktivita každoročne príčinou 3,2 milióna úmrtí, čo je štvrtá najčastejšia príčina na svete.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maciej Banach
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia