Nemocnica Bory nemôže ostať bez zmluvy s VšZP, to by bolo bláznovstvo. Problémom sú podľa Dvořáka peniaze

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DOD v Nemocnici Bory
Atmosféra pred budovou nemocnice počas Dňa otvorených dverí (DOD) v Nemocnici Bory - Penta Hospitals v Bratislave. Bratislava, 1. apríl 2023. Foto: SITA/Jana Birošová

Problémom pri uzatvorení zmlúv na operačné zákroky medzi Nemocnicou Bory a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) sú peniaze. V diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní to uviedol člen dozornej rady VšZP a expert Progresívneho Slovenska (PS) na zdravotníctvo Oskar Dvořák. Štátna zdravotná poisťovňa na to podľa neho nemá v rozpočte vyčlenené peniaze.

Loptička je na strane ministerstva zdravotníctva, aby si povedalo, akú zdravotnú starostlivosť chce a ako bude rozdelená medzi univerzitnú nemocnicu a Bory. Bolo by bláznovstvo, keby Bory zostali bez zmluvy,“ povedal.

Najväčším problémom je rozpočet

V súvislosti s dlhodobými stratami VšZP člen dozornej jej rady povedal, že existuje nerovnosť v platbách. „Štátna poisťovňa dotuje veľké štátne nemocnice a máme tu neefektivity, kauzy, ktoré vybiehajú, a tie treba riešiť,“ uviedol Dvořák. Najväčší problém však vidí pri tvorbe rozpočtu.

Prijíma sa legislatíva zo dňa na deň, niekedy z mesiaca na mesiac bez toho, aby sme vedeli, aké má vplyvy,“ zdôraznil. V tomto roku podľa neho VšZP ťahajú do straty najmä výdavky na lieky. „Najväčšie diery vznikajú tým, ako to tu bolo chaoticky riadené,“ povedal.

Hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja a kandidát strany Sloboda a Solidarita na zdravotníctvo Tomáš Szalay za stratami VšZP vidí najmä to, že ide o štátnu poisťovňu, ktorá počúva svojich akcionárov a politikov.

Povedia, že týmto štátnym nemocniciam treba zvýšiť platby, lebo nebudú mať na výplaty, tak to poslušná štátna poisťovňa urobí a pošle peniaze do neefektívnych nemocníc,“ povedal.

Treba prevetrať zdravotníctvo

Slovenské zdravotníctvo je podľa Szalaya v štádiu klinickej smrti. Zdravotníctvo podľa neho trápi nedostupná zdravotná starostlivosť, nedostatok lekárov či dlhé čakacie lehoty.

V prvom rade treba prevetrať zdravotníctvo ako také, pracuje tam vyše tisíc ľudí a výsledok je taký, aký vidíme,“ povedal k tomu, čo by ako minister zdravotníctva urobil po parlamentných voľbách ako prvé. Jednotlivé odbory na ministerstvách podľa neho spolu nekomunikujú a pracujú na rovnakých úlohách. Kým podľa Szalaya nebude fungovať samotné ministerstvo, nebude fungovať celý sektor zdravotníctva.

Expert PS na zdravotníctvo Oskar Dvořák od úradníckej vlády Ľudovíta Ódora očakáva, že predstaví stabilizačné opatrenia. „Či už v pláne obnovy alebo aby rozpočet trošku opravila, a to sa týka aj našej najväčšej zdravotnej poisťovne,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít ÓdorOskar DvořákTomáš Szalay
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny krajMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica BoryPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaUNB Univerzitná nemocnica BratislavaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa