Poisťovni Dôvera stúpla likvidita, na účte má rekordnú sumu. Aké hospodárske výsledky dosiahli VšZP a Union?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VšZP, Dôvera, Union
Foto: SITA - koláž SITA Zdravotníctvo.
Tento článok pre vás načítala AI.

Zdravotné poisťovne dosiahli za minulý rok pozitívne hospodárske výsledky. Vďaka dofinancovaniu sektora sa všetkým zdravotným poisťovniam zvýšili disponibilné peňažné prostriedky.

Najviac stúpla likvidita zdravotnej poisťovni Dôvera, ktorá má zároveň k dispozícii na bankovom účte najviac peňažných prostriedkov aj v absolútnej hodnote, a to až 228 miliónov eur, čo je jej historický rekord. Vyplýva to z dát Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Dofinancovanie sektora malo veľký vplyv

Hospodárenie všetkých troch zdravotných poisťovní významne ovplyvnilo dofinancovanie sektora v poslednom štvrťroku minulého roka v sume 316 mil. eur. Celková suma na poistné za poistencov štátu sa za vlaňajšok zvýšila na 2,08 miliardy eur. Platba za poistenca štátu sa týmto dofinancovaním dostala na úroveň 60 eur mesačne.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) dosiahla zisk 17,2 milióna eur, zisk poisťovne Dôvera bol 14,4 milióna eur a poisťovne Union 3 milióny eur.

Vďaka dofinancovaniu sektora sa v poisťovniach zvýšili disponibilné peňažné prostriedky, pričom najviac stúpla likvidita ZP Dôvera,“ uviedol úrad. Tá má zároveň k dispozícii na bankovom účte najviac peňažných prostriedkov aj v absolútnej hodnote, a to až 228 miliónov eur, čo je jej historický rekord.

Zostatok peňažných prostriedkov ku koncu minulého roka je u VšZP v hodnote 198 miliónov eur a v prípade ZP Union je to 102 miliónov eur. Zdravotná poisťovňa Union znížila vlastné imanie aj napriek dosiahnutému zisku, a to z dôvodu výplaty dividend v hodnote 4,9 milióna eur.

Nerovné financovanie nemocníc

Nerovné financovanie nemocníc sa do veľkej miery podpisuje pod zlé výsledky VšZP. Ako zistil Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR, nemocnice na Slovensku boli podľa analyzovaných dát v rokoch 2021 a 2022 financované najmä VšZP.

Tá v priemere na priemernú hospitalizáciu platí historicky viac ako súkromné poisťovne. Nerovnosť v platbách VšZP podľa všetkého pretrváva aj v roku 2023, jej kvantifikácia bude však možná až z finálnych dát daného roka.

Finančná pozícia, ako aj výsledky hospodárenia zdravotnej poisťovne Dôvera sú zase opakovane ovplyvnené významnou transakciou zaúčtovanou v roku 2009 – ide o spojenie zdravotných poisťovní Dôvera a Apollo, keď sa ocenil poistný kmeň na hodnotu približne 485 mil. eur, a to na základe znaleckého posudku, ktorý urobila spoločnosť SK ACTIVE, (pôvodne PENTA ACTIVE). Dôsledkom tejto transakcie sú každoročné odpisy nehmotného majetku, teda poistného kmeňa, vo výške asi 15 miliónov eur,“ uviedol úrad.

Prekračuje zákonom povolený limit

Zdravotná poisťovňa Union zase dlhodobo vynakladá na prevádzku pomerne vyššie sumy ako zvyšné dve poisťovne.

Z troch zdravotných poisťovní ako jediná dlhodobo prekračovala zákonom povolený limit prevádzkových výdavkov. Úrad v roku 2023 vykonal následný dohlaď tykajúci sa roka 2020, pri ktorom sa zameral na rozdiel medzi skutočnou výškou výdavkov na prevádzkové činnosti a povoleným limitom,“ uviedol úrad.

Poisťovňa Union podľa úradu porušila zákon, keďže v roku 2020 vynaložila na prevádzkové činnosti viac, ako je zákonom stanovený limit, pričom krytie z iných zdrojov nedokázala preukázať.

Úrad pre dohľad nariadil zdravotnej poisťovni Union prijať opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov, dôsledkom čoho akcionár poisťovne Union schválil viazanie časti nerozdelených ziskov minulých rokov prislúchajúcej prekročeniu limitu.

V súčasnosti je tak už 14,1 milióna eur z nerozdelených ziskov poisťovne Union viazaných, nakoľko akcionár obmedzil budúcu distribúciu týchto zdrojov v prospech akcionárov,“ uzavrel úrad.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaMF Ministerstvo financií SRÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouÚHP Útvar hodnoty za peniazeUnion poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa