Sestry si neprilepšia najviac, tvrdí ich komora a vyzýva vládu na prehodnotenie návrhu zvýšenia koeficientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, zdravotná sestra, zdravotníci
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) v otvorenom liste vyzvala vládu na prehodnotenie verejného návrhu na zvyšovanie miezd. Viaceré profesie v zdravotníctve si podľa nich prilepšia viac ako samotné sestry a pôrodné asistentky. To je v rozpore s tvrdením predstaviteľov zdravotníctva a financií, že sestry si prilepšia najviac.

Našli tam len jedno pozitívum

Komora sestier v otvorenom liste vyjadrila nespokojnosť s tým, že sa nenapĺňajú deklarované sľuby vlády o výraznom zvýšení miezd. S návrhom na úpravu miezd podľa komory nesúhlasí viac ako 80 percent respondentov prieskumu, ktorý realizovala komora.

SKSaPA pozitívne hodnotí skutočnosť, že pri započítavaní rokov sa ráta aj s obdobím materskej a rodičovskej dovolenky. Na tento problém upozorňovali už roky a tento prvok aj navrhli.

Predložili vlastný návrh

Komora predložila vláde vlastný návrh na zvýšenie koeficientov. Sestre s odbornou spôsobilosťou navrhuje zvýšiť koeficient z dnešných 0,89 na 1,3 a sestre s certifikátom z 0,94 na 1,35. Sestre špecialistke požaduje zvýšiť koeficient zo súčasných 1,06 na 1,45 a sestre s pokročilou praxou z 1,1 na 1,5.

„Nemali sme možnosť zúčastniť sa rokovaní a diskutovať o možných kompromisoch,“ píše ďalej SKSaPA, a preto predložila kompromisný návrh s novými výškami koeficientov pre jednotlivé kategórie sestier.

Návrh SKSaPA obsahuje úpravu koeficientov sestre a pôrodnej asistentke s odbornou spôsobilosťou z dnešných 0,89 na 1,15, sestre s certifikátom na 1,2, sestre špecialistke na 1,3 a sestre s pokročilou praxou na 1,35.

„Po zohľadnení odpracovaných rokov odbornej praxe by sa sestra a pôrodná asistentka dostala na nami navrhované koeficienty po 15 odpracovaných rokoch,“ navrhuje komora.

Niektoré sestry boli vynechané

Ako ďalej upozorňuje komora, návrhom sa neriešia mzdy sestier v ambulantnej starostlivosti, vrátane agentúr domácej starostlivosti a zariadení sociálnych služieb. Pritom výkon činností týchto sestier je považovaný za výkon práce vo verejnom záujme a preto by mal podľa komory odrážať spoločensky nenahraditeľný prínos, ale aj princíp rovnakej odmeny za rovnakú prácu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek