Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sanitka
Foto: ilustračné, SITA/Dušan Hein
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská republika rozširuje medzinárodnú spoluprácu s Rakúskou republikou aj na oblasť záchrannej zdravotnej služby s cieľom zabezpečiť v prihraničnom území čo najlepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti občanom oboch krajín.

Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva SR pri príležitosti piatkového podpisu Rámcovej zmluvy medzi SR a Rakúskou republikou o cezhraničnej spolupráci v oblasti záchrannej zdravotnej služby, ktorá bude postúpená prezidentovi SR a následne predložená Národnej rade SR. Proces bude zavŕšený ratifikáciou, po ktorej vstúpi Rámcová zmluva do platnosti.

Základný pilier

Podľa zmluvy budú slovenské a rakúske záchranky zasahovať aj na území susedného štátu za presne definovaných podmienok. Obe strany majú rovnaký cieľ – pomáhať a spolupracovať pri zachraňovaní ľudských životov.

Zabezpečovanie záchrannej zdravotnej služby (ZZS) je základným pilierom zdravotného systému v každom štáte. Sieť ZZS musí byť organizovaná tak, aby bola zabezpečená dostupnosť prednemocničnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti a jej poskytnutie do určitého časového limitu od prijatia tiesňového volania.

Medzinárodná spolupráca

Práve časová dostupnosť je jedným z dôvodov nadviazania spolupráce medzi záchrannými zdravotnými službami susedných štátov. Priestor pre užšiu medzinárodnú spoluprácu ukázala aj zvyšujúca sa mobilita osôb medzi oboma štátmi ako aj požiadavka trvalého zlepšovania kvality, bezpečnosti a dostupnosti zdravotnej starostlivosti,“ vysvetľuje rezort zdravotníctva.

Neodkladná zdravotná starostlivosť v mieste zásahu a preprava fyzickej osoby v ohrození života alebo zdravia do vhodného zdravotníckeho zariadenia sa bude poskytovať na základe vyhodnotenia tiesňového volania a žiadosti zmluvnej strany.

Obdobná zmluva s Českom

Ide o historicky prvú prezidentskú medzinárodnú zmluvu rezortu zdravotníctva, ktorá umožní zásah v tých najzávažnejších situáciách, a to v prípade udalosti s hromadným postihnutím osôb alebo pri kritickom stave osoby,“ uviedol štátny tajomník MZ SR Michal Štofko.

Predmetná zmluva sa vzťahuje na prihraničné územie Bratislavského a Trnavského samosprávneho kraja v Slovenskej republike a v Rakúskej republike na Spolkové krajiny Dolné Rakúsko, Burgenland a Viedeň. Cezhraničná spolupráca s Rakúskou republikou je síce historicky prvou zmluvou tohto charakteru, avšak v súčasnosti sa pripravuje obdobná zmluva v oblasti záchranných služieb aj s Českou republikou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Štofko
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNárodná rada SR