Zdravotnícky sektor dostane takmer šesť miliónov eur, peniaze pôjdu na zvýšenie kybernetickej bezpečnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kybernetická bezpečnosť
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Na podporu zdravotníckych zariadení v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti pôjde 5,9 milióna eur. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR totiž začiatkom apríla vyhlásilo výzvu z Programu Slovensko 2021 – 2027.

Jej cieľom je prostredníctvom nenávratného finančného príspevku podporiť projekty na zvýšenie úrovne kybernetickej a informačnej bezpečnosti.

Ochrana zdravia a osobných údajov

S nárastom pripojených zdravotníckych zariadení a internetu vecí sa zvyšuje riziko zneužitia a kybernetických útokov. Útočníci môžu využiť zraniteľnosti v týchto zariadeniach na preniknutie do sieťového prostredia a môžu tak napríklad narušiť priebeh operácií či ošetrení pacientov. Investícia do kybernetickej bezpečnosti prináša zvýšenú ochranu nielen osobných údajov, ale aj zdravia našich občanov,“ vyhlásil štátny tajomník rezortu Ivan Ivančin.

Ako doplnil, chcú priniesť zvýšenie ochrany citlivých údajov pacientov, čo je významné z hľadiska súkromia a dôvernosti.

Slepé miesta v bezpečnosti informačných systémov v zdravotníckom sektore môžu predstavovať značné riziká pre občanov, vrátane možnosti krádeže identifikátorov, zneužitia zdravotných údajov alebo výpadkov zdravotníckych služieb,“ zdôraznil.

Kto sú oprávnení žiadatelia?

Podpora sa bude týkať primárne tých oblastí, kde žiadateľ identifikuje najvyššiu mieru rizika a najvyššie dopady, prípadne kde má najvyššiu mieru nesúladu s legislatívnymi požiadavkami.

Oprávnenými žiadateľmi sú právnické osoby zapísané v registri organizácií vedenom Štatistickým úradom SR v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktoré sú zároveň poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Ivančin
Firmy a inštitúcie Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRIOperačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SRŠtatistický úrad Slovenskej republiky